Kurz investigatívnej žurnalistiky učí myslieť ako zločinci

Workshopy v rámci kurzu Achillova data III obsahujú informácie, ako zostaviť štruktúru článku, ako viesť rozhovor s ľuďmi, ktorí sa novinárom vyhýbajú, či ako spoznať priebeh prania peňazí.    

RUŽOMBEROK, 21.10.2014 – Americkí novinári ocenení Pulitzerovou cenou a český tím odborníkov v žurnalistickej sfére organizujú kurz Achillova data III. Zúčastniť sa ho môžu slovenskí a českí študenti žurnalistiky.

Začiatok kurzu zaháji v Americkom centre v Prahe trojdňová séria workshopov. Po nich pracujú tímy individuálne s prideleným mentorom, s ktorým priebežne konzultujú svoje články. Koncom februára porota vyhlási najlepší materiál, ktorý môže tím poskytnúť médiám k publikovaniu.

„Cieľom trojmesačného kurzu je zoznámiť účastníkov so základnými nástrojmi, aktuálnymi trendmi a metódami investigatívnej žurnalistiky, ktoré následne budú môcť využiť pri vlastnej práci,“ uvádza na svojej oficiálnej stránke jeden z organizátorov.

Kurzu sa môžu zúčastniť aj študenti Katolíckej univerzity v Ružomberku. Podmienkou je zostaviť svoj vlastný štvorčlenný tím a zaslať elektronickú prihlášku vrátane motivačného listu do termínu 22.októbra. Prednášky budú viesť okrem českého tímu aj americkí lektori, preto sa od účastníkov vyžaduje vysoká znalosť anglického jazyka.

 „Kurz bol málo propagovaný, dozvedela som sa o ňom tesne pred termínom podania prihlášky. Vzhľadom na moju chabú angličtinu by som sa ho však aj tak nemohla zúčastniť,“ vyjadrila sa študentka žurnalistiky Barbora.

Achillova data III nadväzuje na rovnomenný kurz investigatívnej žurnalistiky, ktorý sa konal predchádzajúci rok. Zastrešuje ho nezisková organizácia Zaostřeno o.p.s a České centrum pre investigatívnu žurnalistiku o.p.s. v spolupráci s nezávislými newyorskými novinármi z ProPublica.

Nikola Marhefková         Pridaj komentár