Kurz investigatívnej žurnalitiky otvára dvere aj v roku 2015

Aj v tomto akademickom roku otvára Aliancia Fair-Play v spolupráci s Českým centrom pro investigatívní žurnalistiku bezplatný Kurz investigatívnej žurnalistiky, pre začínajúcich novinárov zo Slovenska a Česka.

Úlohou kurzu určeného najmä študentom žurnalitiky a príbuzných odborov, ktorí pomýšľajú nad karierou invetigatívneho novinára, má byť oboznámenie účastníkov so spôsobmi a metódami investigatívnej žurnalitiky. Pod vedením špičkových slovenských i európskych novinárov budú mať účastníci príležitosť pracovať na vlastných kauzách, ktoré môžu byť na konci pogramu publikované v médiách a nominované v novinárskych súťažiach.

Uzávierka prihlášok do kurzu je 8. októbra 2015 a záujemcovia sa môžu prihlásiť na webovej stránke kurzy.fair-play.sk v sekcii prihláška.

Prvá fáza kurzu pozostávajúca zo seminárov s najlepšími európskymi investigatívnymi žurnalitami z Organized Crime and Corruption Reporting Project sa uskutoční 15. októbra 2015 v Bratislave. Od 7.-11. decembra bude kurz pokračovať 5 dňovým intenzívnym tréningom vybraných uchádzačov. Tretia fáza kurzu je venovaná polročnému mentoringu pod vedením slovenských novinárov z Denníka N, SME, Trendu, Televízie Markíza a Aktuality.sk.

Aliancia Fair-play sa už 13 rokov snaží prinášať nezávislý občiansky pohľad a snaží sa ponúkať dobré riešenia. Pomáhala odhaliť alebo posunúť ďalej kauzy ako fiktívni darcovia SDKÚ, nástenkový tender, emisie či Váhostav. Prispela k pádu Štefana Harabina, stojí za Hedvigou Malinovou a oceňuje odvážne Biele Vrany. Za svoje inovatívne IT projekty získala prestížne medzinárodné ocenenie Open Data Challange. Prevádzkuje open data databázu tokov verejných zdrojov, mash-up medzi obchodným registrom a vestníkom verejného obstarávania, aj užívateľsky vyspelý register verejných zmlúv.

České centrum pro investigativní žurnalistiku založila v roku 2013 skupina novinárov, ktorých víziou bolo šíriť povedomie o kvalitnej investigatívnej žurnalistike, školiť novinárov a prinášať do strednej Európy nové trendy a inovácie z modernej žurnalistiky. Ako jediná česká organizácia je súčasťou projektu Organized Crime and Corruption Reporting Project.

Dominika Spodniaková

Foto: internet

 Pridaj komentár