Lezci dobýjali umelú stenu už po šiestykrát

Ulenfeldov pohár v lezení na umelej stene prilákal súťažiacich z mnohých regiónov.
Finálový súboj mužov ovládol Lukáš Ondrášek a žien Soňa Oravcová z Horolezeckého klubu
Jasná Liptovský Mikuláš.

RUŽOMBEROK 24. marca – V telocvični Strednej združenej školy sa uskutočnil už šiesty ročník oblastnej súťaže Ulenfeldov pohár v lezení na umelej stene. Súťažiaci boli najmä z domáceho klubu HK IAMES Ružomberok, ale aj z ďalších okolitých miest ako Žilina, Banská Bystrica, Liptovský Mikuláš či Košice. Celkovo ich bolo 36.

„Pripraviť takúto súťaž sa možno zdá na prvý pohľad jednoduché, lebo ide len o pár úchytov označených kriedou na stene, ale v skutočnosti organizácia trvá niekoľko týždňov až mesiacov. Začína sa niekedy začiatkom roka, kedy oslovujeme sponzorov a partnerov klubu a postupne vytvárame a testujeme jednotlivé súťažné cesty,“ objasňuje vrchný rozhodca a spoluorganizátor Július Stančok.

Súťaž patrila dopoludnia mladším ročníkom, deťom a mládeži do 15 rokov a popoludní dospelým, vrátane mládeže nad 15 rokov. Finále mužov rozhodol až napínavý „boldrový rozstrel“, keď po skončení kvalifikácie a finále mali súťažiaci rovnaké výsledky. „Príprava na lezenie je dlhodobá, lezenie má viacero zložiek. Prvá je telesná, kedy musí človek spojiť silu a ohybnosť, nielen silu svalov ale aj napríklad aj prstov, a druhá je mentálna príprava, aby bol lezec schopný liezť bez istenia niekým iným, najmä v horách,“ dopĺňa Július Stančok.

Dorota Lukáčová, výherkyňa prvého miesta v kategórii junioriek 15-17 rokov, sa lezeniu venuje už štvrtý rok: „Som so sebou veľmi spokojná. Na vrchol som vyliezla päťkrát a skúsila som všetkých osem zón,“ skonštatovala.

„Myslel som že mi to pôjde horšie, ale išlo to skvele. Vyliezol som šesť zón a vždy sa snažím aby moje výsledky boli čo najlepšie. Ak sa to aj nepodarí, tak nevadí, ide sa dalej,“ zhodnotil sa Benjamin Gallas, ktorý obsadil druhé miesto v kategórii chlapcov 11-14 rokov.

Juraj BalgaPridaj komentár