M. Kernová: Do médií prichádzajú ľudia bez skúseností

Vstup finančných skupín do médií je v súčasnosti jednou z najvážnejších spoločenských tém. Aj o nej prišla študentom žurnalistiky Katolíckej univerzity v Ružomberku porozprávať novinárka Miroslava Kernová.

Ružomberok, 21. október„Stav, ktorý momentálne nastáva je taký, že médiá sa dostávajú do rúk ľudí, ktorí s nimi nemajú žiadne skúsenosti.“ Takto pomenovala vedúca portálu omediach.sk, Mirka Kernová, aktuálnu situáciu na mediálnom trhu. Podľa jej slov ide v snahe oligarchov pri kúpe určitého média predovšetkým o moc a vplyv.

Vysvetlila to na príklade poslednej investície finančnej skupiny Penta, ktorá má záujem o polovičný podiel vydavateľstva PetitPress. Objasnila kroky, ktoré spravili jednotliví účastníci v tejto situácii a vyjadrila podporu redaktorom odchádzajúcim z denníka SME. „Pravdepodobne by som urobila to isté. Myslím si však, že tu  ide tak trochu o davovú psychózu, pretože odchádzajú aj niektorí korektori či ďalší členovia, ktorých práce sa vstup Penty priamo nedotýka,“ povedala M. Kernová, taktiež bývalá redaktorka SME a časopisu Trend. „Chápem a rešpektujem ich rozhodnutie, uvidíme, koľkí nakoniec skutočne odídu,“ doplnila.

Ohrozenie serióznosti tohto média vníma aj vedúci katedry žurnalistiky Imrich Gazda: „Denník SME bol posledným veľkým denníkom, ktorý nevlastnil žiadny kontroverzný slovenský vlastník. Tým že doň vstúpila Penta, tak sloboda bude eliminovaná. Možno najprv nepriamo, časom asi aj priamo.“ Situáciu však rozhodne nechce stavať do hysterickej polohy. „Nevidel by som to úplne apokalypticky, pretože v čase občianskej žurnalistiky a sociálnych sietí je množstvo iných kanálov, cez ktoré je možné vykonávať kontrolu spoločenského diania.“

 Vďaka svojim dlhoročným skúsenostiam vysvetlila M. Kernová prítomným takisto základné fungovanie  vlastníctva médií a pravidlá, ktoré by v ňom mali fungovať. Spomínala tiež na problémové prípady z minulosti, kedy boli médiá konfrontované s osobami ako Pavol Rusko či nedávno Andrej Babiš.  Hovorila tiež o zneužívaní pozície a vydieraní pracovníkov médií v dnešnej dobe. Vyzdvihla dôležitosť novinárov ako strážcov spoločenskej zodpovednosti. „Na Slovensku je fajn, že médiá sú častejšie na strane slabších či utláčaných ľudí a vedia sa za nich postaviť,“ povedala na margo pozitívnej žurnalistickej práce.



Pridaj komentár