Mafia je všadeprítomná

Začiatkom apríla sa na Filozofickej fakulte Katolíckej univerzity v Ružomberku (FF KU), v rámci prednáškového cyklu Hosť na KU, uskutočnila prednáška s názvom Chápadlá mafie a postoj spoločnosti. Taliansky lekár Gianmaria Setti Carraro rozprával o tom, ako mu mafia zabila členov rodiny.

Prednášajúci na základe vlastnej skúsenosti priblížil, že mafiu nájdeme kdekoľvek. Najčastejšie pôsobí v Japonsku, Číne, Afganistane  a Pakistane. Ak potrebujete lekára, existuje človek, ktorý ho  zabezpečí.  Tým, že vás člen mafiánskej rodiny pošle za  konkrétnou osobou, vás zmanipuluje. Takto sa ľudia  spájajú. Jeden je druhému za niečo vďačný. Práve v takejto situácií sa vytvárajú  chápadlá chobotnice, ktoré sa tiahnu  zdola a smerujú až do najvyšších politických sfér. Podľa slov lekára Carrara mafia v súčasnosti nepôsobi v Taliansku takou silou ako pred niekoľkými rokmi, no je stále prítomná.  Sem – tam nejaké auto či dom vyletí do vzduchu, aby sa  klany pripomenuli.

Carraro povedal,  že motívom na vraždu jeho blízkych bola práca jeho švagra. ,,Moju sestru Emmanuelu s jej manželom generálom Carlom Albertom Dalla Chiesom, ktorý bol v tom čase náčelníkom talianskych policajtov, popravila práve mafia.  Príkaz však prišiel odniekaľ zhora,“ ozrejmil.

Kňaz Róbert Slotka z Univerzitného  pastoračného  centra Jána Vojtaššáka, (UPaC)  povedal, že prvotný impulz na pozvanie tohto hosťa dali študenti, ktorí boli na Erasme. Následne museli   nájsť prienik toho, čo by malo  odznieť. ,,Myslím, že je to dôležité aj v rámci vnímania kontextu, ktorý je u nás na Slovensku. Táto téma v spoločnosti ešte stále rezonuje,“dodal.

Študenta talianskeho jazyka Patrika na prednáške najviac zaujala história mafie a jej prepojení na vládnych predstaviteľov, ktoré sa dá spozorovať aj v našej krajine. ,,Osobne si myslím, že obyčajní ľudia nemajú takýto problém s mafiou. Taktiež, že tí bohatší alebo tí, ktorí sa chcú dostať k moci musia rátať s tým, že s ňou budú  určite konfrontovaní,“povedal.

Prednáškový cyklus pod názvom Hosť na KU organizuje UPaC. Prednáška s názvom Chápadlá mafie a postoj spoločnosti bola v tomto semestri posledná.

Natália ŠtepanovičováPridaj komentár