Mama na plátnach: oplatí sa pozrieť?

Recenzia:

V roku 2013 sme ešte nemali možnosť zažiť hororový trhák, preto je pre mnohých horor Mama doslova lahôdkou, alebo skôr akýmsi „prvým sústom“. Nie je sa tak či tak čomu diviť, keďže španielske horory nás už neraz prekvapili prepracovaným dejom, no je tu predsa len jeden veľký otáznik: ako sa pohrá so scenárom neznámy režisér Andres Muschietti?

Mama predstavuje skutočne nevídaný príbeh dvoch dievčatiek Lilly a Victorie, ktoré boli unesené svojim vlastným otcom ktovie kam. Ich ujo Lucas (Nikolaj Coster-Waldau) sa však nevzdá a dievčatká hľadá vytrvalo aj 5 rokov po tragédii. Najatým pátračom sa nakoniec aj po takom dlhom čase podarilo nájsť dievčatká živé, no podvyživené a negramotné.

Po mediálnej kauze, komu budú dievčatká zverené, sa napokon pošťastilo Lucasovi a jeho priateľke Annabel (Jessica Chastain). Podmienkou však bolo, aby sa presťahovali do nového domu, kde budú dievčatká pozorované psychológom doktorom Dreyfussom (Daniel Kash). Ani po určitom čase však u dievčat nie sú viditeľné žiadne pokroky v správaní, ba čo je horšie, v dome sa začínajú diať zvláštne veci. Lucasovi sa stala nehoda, Annabel sa zdá, že je v dome niekto navyše a navštevuje detskú izbu a doktor Dreyfuss zistil po sedení s Victoriou niečo, čo ho náramne znepokojilo.

Počas filmu nie je núdza o zaujímavé scény, ktoré vás prinútia mať oči na stopkách. Výborne prepracovaná hudba Španiela Fernanda Velázqueza (Sirotinec) dotvára perfektnú atmosféru, ktorej základom je hneď od počiatku čierna mátoha. Hlavnou črtou okrem iného bol aj fakt, že sme sa mohli spoľahnúť na pasáže, ktoré boli často spojené s ironickou, až vtipnou zložkou. Kontrasty medzi strachom a vtipom nebývajú v mysterióznom horore zvykom, s čím sa Muschietti (chtiac či nechtiac) náramne vyhral.

Čo by sa dalo vyčítať filmu je však fakt, že priebeh filmu bol pre diváka dosť čitateľný. Mali sme možnosť vidieť mnoho strašidelných scén, no keďže boli prepletené s predvídateľným dejom, často strácali na svojej intenzite.

Taktiež by sa dal vytknúť záver filmu, po ktorom náročnejší divák len krútil očami a vzlykal, kedy film konečne skončí. Fádne klišé, s ktorým sa stretávame v romantických filmoch, nás tentokrát stretlo v horore, čo by naozaj málokto z nás čakal.

 

Žáner: Horor, mysteriózny

Minutáž: 100 minút

Krajina: Španielsko, Kanada

Rok: 2013

Prístupnosť: MP 15

Réžia: Andres Muschietti

Scenár: Neil Cross

Kamera: Antonio Riestra

Hudba: Fernando Velázquez

Hrajú: Jessica Chastain, Nikolaj Coster-Waldau, Javier Botet, Megan Charpentier, Daniel Kash

Hodnotenie autora článku: 7/10

Zdroj: CSFD.cz

 

 Pridaj komentár