Marek Iskra: Láska nezávisí od výšky bankového konta

Teológ Marek Iskra vychováva na princípoch sv. Jána Pavla II. budúcich manželov. Jeho prednášku si mohli koncom októbra vypočuť študenti a pedagógovia KU.

RUŽOMBEROK, 29. Októbra 2014 – V Univerzitnej knižnici KU sa v rámci pravidelného podujatia Hosť na KU konala prednáška teológa Mareka Iskru. Zameral sa v nej na tému tajomstva ľudskej lásky z pohľadu „pápeža rodiny“, sv. Jána Pavla II.

Pri interpretácií slov Svätého Otca sa Iskra opieral o jeho publikáciu Teológia tela. Účastníkov prednášky uistil, že neobsahuje moralizovanie, vytýkanie hriechov ani príkazy, ale približuje víziu Boha pri stvorení človeka. Podľa nej je človek prispôsobený na život v spoločenstve muža a ženy, ktorí sa majú svojou odlišnosťou dopĺňať a obdarovať. Zároveň zdôraznil, že hľadanie tajomstva lásky je zložitejší proces. „Milovať znamená kráčať proti prúdu, prísť až k prameňu, čo si vyžaduje čas,“ dodal teológ.

Počas prednášky apeloval na laikov, aby sa podieľali na šírení posolstva Svätého Otca. „Dovolím si tvrdiť, že výsledky analýz sú šokujúce. Podľa nich väčšina ľudí nerozumie učeniu cirkvi. Z tohto dôvodu plánujeme zmenu v spôsobe podávania informácií. Jedným z riešení by mohli byť aj svedectvá ľudí,“ uviedol Iskra. Aby ľudia ako sprostredkovatelia učenia sv. Jána Pavla II. vedeli obhájiť jeho víziu, musia ovládať základy jeho teologického konceptu. Týmto Iskra prítomných vyzval k čítaniu Teológie tela a iných publikácií, ktorých názvy odzneli v závere prednášky.

Podujatie Hosť na KU sa pravidelne uskutočňuje v Sieni rektorov Univerzitnej knižnice KU. Zastrešuje ho Univerzitné pastoračné centrum Jána Vojtaššáka v spolupráci s rektorom univerzity, Jozefom Jarabom.

Nikola MarhefkováPridaj komentár