Marketing hýbe politickou scénou

RUŽOMBEROK, 23. apríla – Sériu prednášok v rámci podujatia Dni reklamy a PR na Katolíckej univerzite v Ružomberku otvorila témou Mediálna prezentácia súkromia politikov v Českej republike Denisa Kasl Kollmannová. Vedúca Katedry marketingovej komunikácie a PR Univerzity Karlovej v Prahe sa vo svojom výklade zamerala hlavne na praktiky politického marketingu v nedávnej prezidentskej kampani u našich západných susedov.

Kasl Kollmannová pomocou názorných ukážok predstavila proces tvorby mediálneho obrazu politikov, ktorého súčasťou a predpokladom na úspech je, nepochybne, aj ich súkromie. „Politici využívajú súkromie na získanie sympatií a hlasov nerozhodných voličov,“ zhodnotila autorka knihy Zveřejnené soukromí. Tento fenomén označila za neojedinelý prvok, manipulujúci voliča. Poukázala na fakt, že politicky aktívni a ambiciózni ľudia sa už dnes nezaobídu bez reklamy s istým bulvárnym nádychom. „Z politikov sa stávajú celebrity,“ dodala s úsmevom.

Vyjadrila presvedčenie, že strohý volebný program zaujme len málokoho, a preto sú ústavní činitelia nútení uchyľovať sa ku krokom, oslovujúcim širšie spektrum populácie. „Politika sa mení na zábavný obsah, mýtus racionálneho voliča padol,“ opísala aktuálne pomery Kasl Kollmanová. Týmto spôsobom si na preferenciách neprilepšujú len samotní politici, ale primárne i médiá, ktorým so zvyšujúcim sa počtom pikantností stúpa predajnosť. Prílišná medializácia však nie vždy so sebou prináša aj očakávaný efekt.

V závere zdôraznila, že médiá majú viacero tvárí a situáciám sa prispôsobujú podľa dvoch modelov. Na jednej strane sa prezentujú ako arbitri hraníc a inokedy pôsobia ako zástancovia plurality informácií. Kľúčom ich úspechu je emocionalita, ktorú si za nástroj k voličom v poslednom období vybrali i politici.

Denisa Kasl Kollmanová vyštudovala odbor Mediálne štúdia na Fakulte sociálnych vied Univerzity Karlovej v Prahe. Počas štúdia absolvovala ročný štipendijný pobyt na Tokyo University of Foreign Studies v odbore interkulturálna komunikácia. V súčasnosti pôsobí ako vysokoškolská pedagogička a od roku 2004 je externou novinárkou v popredných českých médiách.

Foto: ceskatelevize.czPridaj komentár