Michal Hvorecký predstavil svoju najnovšiu knihu Naum

Slovenský spisovateľ Michal Hvorecký predstavil študentom Katolíckej univerzity v Ružomberku svoju tvorbu a hlavne najnovšiu knihu Naum.

 

Úvod čítačky sa niesol v duchu prednesu vlastnej poviedky o tom, ako sa oslavujú Vianoce na Orave. Študenti a pedagógovia mali takto možnosť nahliadnuť na autorov pohľad na lásku, smrť a umenie. Na záver ukážok z diel viedol autor diskusiu s poslucháčmi. Najväčší záujem bol o už spomínanú knihu Naum. „Tento názov má viacero významov. Napríklad, keď vám niečo „zíde na um“, alebo aj podľa mena jedného zo žiakov Cyrila a Metoda,“ vysvetľuje Hvorecký.

Autor sa v diskusii zveroval aj o svojich múzach, či inšpiráciách. “Múzu mám a inšpiráciou pre mňa môže byť skutočne čokoľvek. V písaní však nájdem také svoje duševné uspokojenie, ktoré ma poháňa dopredu. Odjakživa ma lákalo literárne rozprávanie. Začal som v pätnástich a odvtedy som neprestal. Snažím sa chápať svet textovo,“ hovorí spisovateľ.

„ Na túto čítačku som prišiel len z donútenia alebo skôr ako sprievod pre spolužiačku, no neľutujem. Tvorbu pána Hvoreckého beriem ako príjemnú a srdcu blízku. Zapáčila sa mi a určite si prečítam nejednu z jeho kníh,“ spomína na besedu Filip, študent žurnalistiky.

Michal Hvorecký sa narodil v roku 1976 v Bratislave. Estetiku vyštudoval na UKF v Nitre. Dlhšiu dobu strávil a tvoril v Rakúsku, Belgicku a Maďarsku. Prekladá romány, fejtóny, poviedky ale aj divadelné hry. Za svoje diela získal viacero literárnych ocenení a cenu za umenie.

 

Jakub FullaPridaj komentár