Milan Lach: Eucharistiou prežívame nebo na zemi

Ružomberok- 4.novembra 2014: Tento týždeň sa naši študenti mohli  zúčastniť prednášky, ktorá sa konala v Univerzitnej knižnici Katolíckej univerzity s Milanom Lachom. Prednáška sa uskutočnila na tému Eucharistia.

„Cirkev tvorí eucharistiu a slávenie eucharistie vytvára cirkev,“ povedal počas prednášky Milan Lach a dodal, že: „kde nie je cirkev, nie je eucharistia a kde nie je slávenie eucharistie, tam nie je cirkev“.

Rozdiel medzi východnou a západnou cirkvou ukazuje, ako je eucharistia slávená. Eucharistia je rozlišovací znak kresťanstva a má veľa spoločných znakov s liturgiou.

„Rozlišovacím aktom cirkvi je lámanie chleba a pitie vína z jednej čaše. Toto robí iba cirkev, ktorá je predovšetkým eucharistickým spoločenstvom,“ opísal M. Lach rozdiel medzi východnou a západnou cirkvou.

„Východ hovorí o božskej liturgii. Liturgické slovo je my a nie ja,“ vysvetlil M. Lach chápanie liturgie na východe a zdôraznil, že „liturgia je významných srdcom eucharistie“.
Ak sa kňaz modlí na východne nahlas, nikdy nie v jednotnom, ale v množnom čísle.

„Najväčšou chválou, ktorú my katolíci môžeme robiť, je slávenie eucharistie,“ týmto vyjadrením M. Lach ukončil prednášku.

„Prednáška bola nudná a vôbec ma nezaujala. Nedozvedela som sa žiadne nové informácie, pretože všetko som v podstate vedela,“ vyjadrila sa k prednáške Renáta, študentka teológie.

Vladyka Milan Lach je prešovský pomocný biskup Prešovskej archieparchie. Ako národný duchovný asistent bol aktívnym vo Federácii skautov Európy. Plynule sa vie dohovoriť anglicky, taliansky a rusky.

Foto: stiahnutá z voľne dostupného článku na internete na wikipédii: http://sk.wikipedia.org/wiki/Milan_Lach

Patrik HavranPridaj komentár