Miroslava Kernová: Novinár by mal svoju prácu brať ako hobby

Od roku 2000 do roku 2011 bola redaktorkou denníka SME a rok písala pre vydavateľstvo Trend. Minulý rok založila web Omediach.com. Reč je o novinárke Miroslave Kernovej. V rozhovore porozprávala o svojej práci, o médiách, ale aj o svojom webe.

Koľko Vás stojí prevádzka webu?

Založenie webu v dnešnej dobe nie je ťažké. Ja som si ho nechala urobiť v profesionálnej agentúre, aby vyzeral dobre, ale celkový chod webu nie je drahý. Moje náklady sú iba na telefón, televíziu a externú spoluprácu, pretože na webe už nepracujem sama.

Podľa čoho si vyberáte témy na web?

Keďže mám prax v médiách už 15 rokov, vyberám to, čo viem, že čitateľov zaujíma. Upozorňujem hlavne na etiku v novinách a prešľapy novinárov. Píšem ale témy, ktoré ma ako novinárku zaujímajú a ktoré majú vplyv na spoločnosť, aby som ukázala pravý obraz médií.

Ktoré médiá uprednostňujete?

Ja osobne sa na médiá pozerám inak ako bežný divák. Chápem, že  keď človek sedí celý deň pri počítači, nemá chuť ešte potom čítať informácie na webe. Keď pracujem na webe, mám popri tom zapnuté rádio aj televíziu, takže ťažko si viem vybrať, ale osobne mám radšej prácu na webe. Sledujem však všetky médiá, o ktorých píšem.

Vy nie ste vyštudovaná novinárka. Potrebuje dnes novinár vzdelanie?

Novinár potrebuje mať zo všetkého trošku, musí mať hlavne odvahu ale je dobré, keď má aj vzdelanie. Vždy sa vravieva: Hlavne nech má vzdelanie, odbornosť a písať sa naučí.Nemyslím si, že je to tak celkom pravda. Je však lepšie, keď má  novinár vzdelanie, ale mal by to brať celkovo ako hobby.

Klaudia Lacušová, 1Bc. žurnalistikaPridaj komentár