Miroslava Kernová: Písať investigatívne nie je jednoduché

Katedra žurnalistiky (KŽ) Katolíckej univerzity v Ružomberku pozvala prednášať novinárku Miroslavu Kernovú. Študentom žurnalistiky priblížila ich budúce povolanie.

RUŽOMBEROK, 25. februára – Podľa slov Kernovej je o investigatívnu žurnalistiku záujem, preto sa rozhodla na prednáške venovať práve tejto téme. V prvom rade vysvetlila, čo je investigatívna žurnalistika. „Investigatíva je písanie s cieľom kontrolnej moci, kontrolujeme orgány a potom sú témy, ktoré poukazujú na morálne problémy spoločnosti.“ Dôležitý je tiež morálny profil novinára, pretože častokrát niečo vyšetruje, stretáva sa s rôznymi ľuďmi. „Musí byť do istej miery aj herec, aby vedel tých ľudí presvedčiť rozprávať,“ pokračovala Kernová.

Rozprávala aj o tom, že je lepšie venovať sa jednej sfére, pretože tým ľahšie sa získavajú informácie od ľudí, ktorí si k danému novinárovi vytvoria dôveru. Niektoré médiá sa vyhýbajú investigatíve, pretože sú spojené so súdnymi spormi. „ Je  dobré, aby redakcia mala dobrých právnikov,“ spomínala Kernová a uviedla pár príkladov, kedy redakcia vyhrala aj prehrala spory a dodala, že „písať investigatívne nie je jednoduché“. V záveru poskytla pár rád, ako predísť súdom, ale aj ako správne písať.

Prečo pozvali práve túto osobnosť na pôdu KU nám prezradil Peter Kravčák, ktorý patrí k odborným asistentom na KŽ: „Miroslavu Kernovú sme pozvali, pretože spolupracovala s nami na príprave slovníka žurnalistických termínov a bola jedna z korektoriek. Rozhodli sme sa túto spoluprácu predĺžiť.“

Hoci Miroslava Kernová nevyštudovala žurnalistiku, novinárskemu remeslu sa venuje pätnásť rokov. Pracovala v denníku SME v sekcii venovanej médiám, kde pracovala jedenásť rokov. Potom sa stala redaktorkou ekonomického vydavateľstva Trend Holding. Od februára 2012 si založila svoj vlastný blog a o niečo neskôr aj web omediach.com, ktorý patrí k najčítanejším novinárskym webom. Vďaka tomu bola nominovaná na cenu Krištáľové krídlo v kategórii Publicistika a literatúra.Pridaj komentár