Miroslava Kernová: Profesia novinára je o budovaní korektných vzťahov

kernova-300x205V utorok 25. februára navštívila Katedru žurnalistiky FF KU novinárka a blogerka Miroslava Kernová. Počas vyše dvojhodinového stretnutia so študentmi žurnalistiky rozoberala tému investigatívnej novinárčiny. Ponúkla aj konkrétne tipy pre prácu v médiách a objasnila reálne fungovanie redakcií.

„Ak by som mala zamestnať investigatívneho novinára, vybrala by som si mladého človeka,“ prihovorila sa budúcim novinárom Miroslava Kernová. Odôvodňuje to tým, že mladý novinár ešte nemá toľko predsudkov a skúseností, čo môže byť pri tejto práci akousi prekážkou.

Kernová predstavila na pôde KU svoju cestu k novinárčine, ako aj skúsenosti z práce v redakcii i z práce „na voľnej nohe“.  Momentálne totiž vedie svoj vlastný web, kde mapuje témy z mediálneho prostredia.  Vo svojej prednáške upozornila na úskalia investigatívy, jej možný vývoj na Slovensku a doplnila i cenné rady zo zákulisia novinárskej brandže.

„Čím viac pracujete v médiách, tým ľahšie sa to robí, pretože ľudia k vám získavajú dôveru. Celá tá profesia novinára je o budovaní korektných vzťahov,“ dodáva Kernová. Pripomenula tiež, že novinári sa majú rozprávať s ľuďmi, pretože tí sa radi vyrozprávajú, a tak im dajú témy na spracovanie. Novinár by podľa nej mal písať jednoduchým zrozumiteľným jazykom, píše totiž pre obyčajných ľudí.

Prednáška bola súčasťou série stretnutí s osobami z mediálneho prostredia. V minulosti navštívil katedru žurnalistiky napríklad šéf vydavateľstva Petit Press Alexej Fulmek. „Je dobré, keď tu niekto odtiaľ príde a povie študentom, ako to funguje v praxi,“ spresňuje Peter Kravčák, odborný asistent na Katedre žurnalistiky FF KU.

„Na tejto prednáške ma najviac zaujalo rozprávanie o investigatívnej žurnalistike. To, ako to v reáli funguje a ako fungujú spôsoby ochrany novinárov,“ reaguje Andrea, študentka žurnalistiky.

Miroslava Kernová pracovala 10 rokov v redakcii denníka SME. Neskôr prešla do vydavateľstva Trend a v súčasnosti aktívne bloguje a vedie svoj vlastný web O médiách.com. Získala i ocenenie E-žena roka 2012 a bola nominovaná na Krištáľové krídlo v kategórii Publicistika a literatúra.

Mária ŠumichrastováPridaj komentár