Misionárka Lenka Košová: „Na Luníku IX je to ťažké, no má to čaro“

 

Univerzitné pastoračné centrum biskupa Jána Vojtaššáka (UPaC) v Ružomberku navštívila Lenka Košová, ktorá bola na misiách na Luníku IX.

UPaC zorganizovalo dňa 21.10.2013 diskusný podvečer na tému Misia na Luníku IX. Témou nás prevádzala Lenka Košová, ktorá na Luníku IX pôsobila ako misionárka približne rok. „S týmto nápadom ísť na misie prišla kamarátka Janka. Vravím si, že to nie je zlý nápad, veď od jedenástich rokov som túžila ísť na misie niekam do Afriky. Konkrétne do Čadu, pretože sa tam hovorí po francúzsky a my tento jazyk ovládame, “ spomína Lenka. Celková príprava na takéto misie trvá asi rok a vedie ju katolícky kňaz Peter Kuchar. Budúci misionári sa stretávajú raz do mesiaca. Koncom mája oznámili, že do Čadu nových ľudí brať nebudú, a do ponuky prišiel Luník IX. „Mala som z toho, samozrejme, obavy, lebo o Luníku IX som vedela len z médií a veľmi pozitívne to nebolo, ale nakoniec som si povedala: Prečo nie? Na Luníku IX je to ťažké, no má to isté čaro,“ dodáva s úsmevom Lenka. Pre rómskych spoluobčanov je charakteristické, že si nevážia osobné veci a ani osobný priestor. Je to spôsobené ich kočovným životom v minulosti. Na Luníku IX je bežné, že v jednom malom byte žije 20 až 25 ľudí. Čo sa týka vzdelania, majú tam základnú školu a tiež strednú odbornú školu, kde pracovala Lenka. Mala problém dorozumieť sa s deťmi, keďže poniektoré vedeli len rómsky. Dobrovoľníci mali v pondelok voľno a od utorka do nedele pracovali.

Luník IX je mestskou časťou Košíc, kde žije najviac rómskych obyvateľov. Vzniklo približne v 70-tych rokoch dvadsiateho storočia a na začiatku 80-tych rokov sa tam nasťahovali prví občania. Dnes tam žije viac ako 7 000 obyvateľov.

Veronika GrečnárováPridaj komentár