Most špiónov ukazuje Spielbergovu silu v histórii

Svetoznámy  Steven Spielberg si pred nakrúcaním nového dielu dobrodružného filmu Indiana Jones odskočil na perifériu studenej vojny a zrežíroval výborný historický thriller Most špiónov inšpirovaný rovnomennou knihou od Gilesa Whittella.

Film nakrútený podľa skutočnej udalosti zachytáva život na oboch stranách železnej opony, ktorý sa prepadá do šialenej paranoje. Ubehlo už viac ako desať rokov od porážky nacistického Nemecka a ľudstvo ohrozuje studená vojna. Informačný a špionážny boj medzi Amerikou a Sovietskym zväzom naberá na obrátkach a obe krajiny čakajú na chybu súpera. Do tohto zamotaného sveta sa za zvláštnych okolností a angažovanosti CIA dostane poistný právnik James B. Donovan (v podaní Toma Hanksa), prijme možnosť obhajovať sovietského Rudolfa Abela (Mark Rylance), ktorého odhalili zo špionáže v Spojených štátoch. Donovan aj napriek obavám jeho rodiny výzvu príjme a dostane sa do veľmi náročnej situácie. Pred súdom prednesie vášnivú obhajobu, čím zachráni Abelovi život. Ten v skutočnosti riadi sieť agentov pre sovietsku informačnú službu KGB.

Prvá polovica filmu je dosť dynamická, nenudí. Dobré herecké výkony je badať hneď od začiatku, zvučné mená v obsadení – Tom Hanks, Alan Alda či Amy Ryan – určite nesklamú. Silný scenár obsahuje veľa postáv, dialógov, výmien názorov, diplomatických pletiek, ale nebudete sa strácať. Naopak, budete si ho užívať a fanúšikovia známych bratov Coenovcov si taktiež prídu na svoje.

Film sa láme, keď o tri roky neskôr nad sovietskym vzdušným priestorom Sovieti zostrelia americké prieskumné lietadlo a jeho pilot Francis Gary Powers (Austin Stowell) je zajatý a odsúdený na desať rokov väzenia. CIA sa obáva, že Powers bude krutými výsluchmi a tvrdými väzenskými podmienkami prinútený k odhaleniu prísne tajných informácii. Donovan sa preto vydá do Berlína, kde má za úlohu vyjednať výmenu Abela a Powersa. Po svojom príchode sa dozvie aj o americkom študentovi, ktorý bol zatknutý vo východnom Berlíne. Aj napriek pokynom CIA sústrediť sa iba na zostreleného pilota, sa americký právnik rozhodne vyjednávať prepustenie oboch – pilota aj študenta.

Je fascinujúce sledovať Toma Hanksa, ako s postupujúcimi minútami rastie so svojou rolou. Scény z Berlína, kde sa začína stavať berlínsky múr a ide pri každom prechode o život, sú natočené veľmi citlivo, tak, ako to dokáže podať iba Spielberg. V celom filme sú veľmi silno využité symboly a kontrasty. Keď Donovan cestuje metrom v Berlíne, aby prekonal hranicu železnej opony vidí, ako nemecké deti preliezajúce múr zomierajú pod paľbou streľby zo samopalov. Keď sa na konci filmu vezie newyorským metrom za rodinou, vidí už šťastné americké deti preliezajúce plot z jednej záhrady do druhej. Takisto sa líšili pohľady ľudí, ktorí z novín zistili jeho identitu na začiatku a na konci filmu.

Najväčším objavom hereckého obsadenia je jednoznačne Mark Rylance, potenciálny kandidát na oscarovú nomináciu, za veľmi dobre precítený výkon. Jeho Abel je výborne zahraná postava, ktorej veríte každú minútu a maximálne s ňou dokážete súcitiť. Ide o film, kde si nebudete istí, čo nastane o 15 minút, čo je na dnešné pomery vzácnosť. Spielberg v najlepšej forme.

 

Branislav Račko

Foto: www.imdb.com

 Pridaj komentár