Muži neprestávajú nenávidieť ženy

Brilantné pokračovanie krimirománu Steiga Larsona sa tento krát zameralo bližšie na Lisbeth Salanderovú. Tá sa po roku na cestách vracia späť do Švédska, kde je obvinená z trojnásobnej vraždy. Mikael Blomkvist, novinár, ktorý v prvej časti riešil zmiznutie mladej Harriet, sa snaží vyriešiť vraždy svojich priateľov. Neverí, že je za ne zodpovedná Lisbeth a snaží sa jej pomôcť.

Okrem mŕtveho novinára a študentky kriminológie, ktorí bojovali proti obchodu so ženami, bol v knihe zabitý aj právnik Bjurman, ktorý bol Lisbethiným opatrovníkom, a ktorý ju v prvej časti surovo znásilnil. Lisbeth mu z pomsty na brucho vytetovala nie veľmi lichotivú poznámku. Keď zistila, že si chce dať tetovanie odstrániť, rozhodla sa ho navštíviť a pohroziť mu. To sa jej zrejme zdalo osudným, pretože Bjurmanovou zbraňou, ktorú držala v rukách bol zavraždený mladý pár.

Spolu s Mikaelom Lisbeth verí aj slávny boxer Paolo Roberto, ktorý sa spolu s Lisbethinou kamarátkou dostane do konfliktu s blonďavým obrom, ktorý necíti bolesť. Obaja toto stretnutie, našťastie, prežijú a príbeh sa opäť viac zamotá, keď sa na scéne objaví muž menom Zala. Na túto stopu Mikaela upozornil zavraždený novinár, ktorý začal pracovať pre Milleninium. Neskôr ho k nemu naviedla aj sama Lisbeth.

Zala – Zalačenko – bol ruským špiónom, ktorý utiekol do Švédska a bol jedným z hlavných podozrivých v prípade obchodu s bielym mäsom. V knihe Dievča, ktoré sa hralo s ohňom spoznáme nie len Lisbethin príbeh, ale aj jej otca a pochopíme, prečo bola vyhlásená za nesvojprávnu. Kvôli obvineniam sa počas celého príbehu musí skrývať v jednom zo švédskych luxusných bytov, ktorý nadobudla vďaka peniazom finančníka Wennerströma už v prvej časti tejto trilógie.

Mladá Salanderová sa rozhodne vziať všetko do vlastných rúk. Vďaka svojim hackerským schopnostiam sa dostane do Blomkvistovho počítača a vystopuje Zalačenka. Poďakuje Mikaelovi za to, že bol jej priateľom a vydá sa na cestu do Gotebörgu, kde takmer príde o život.

Ak ste sa nemohli odtrhnúť od prvej knihy, rovnako rýchlo a hladko prečítate aj jej pokračovanie. Autor opäť využil množstvo postáv, miest a príbeh poriadne zamotal. Odhalil nám tiež nedokonalosti vo švédskej vláde, vzniknutie tajnej organizácie, ktorá mala pomáhať Zalačenkovi a pracovať pre umlčanie hlavnej svedkyne Lisbeth Salanderovej.

Rovnako ako prvá časť príbehu aj Dievča, ktoré sa hralo s ohňom bolo v roku 2006 vyhlásené za švédsky kriminálny román roka. Steig Larsson pracoval dvadsať rokov ako grafický editor vo švédskej spravodajskej agentúre. Neskôr pôsobil ako novinár. Zomrel v roku 2004, krátko po odovzdaní rukopisu svojej trilógie.

foto: martinus.sk



Pridaj komentár