Na Fakulte zdravotníctva zbierali oblečenie pre ľudí v núdzi

Pre ľudí bez domova v Liptovskom Mikuláši a okolí sa vybrali desiatky teplých šiat.

Za iniciatívou stoja pedagógovia Eva Moraučíková a Mariana Magerčiaková z katedry ošetrovateľstva, ktoré úzko spolupracujú s organizáciou Slovenský Červený Kríž (SČK) územný spolok Liptov.

Eva Moraučíková už na začiatku rozhovoru deklarovala, že zber oblečenia je len jedna z mnohých vecí, ktoré počas roka robia v spolupráci s Červeným krížom. „Riaditeľka organizácie na Liptove nás požiadala, či by sme nemohli spraviť zbierku, v ktorej by sme sa snažili zbierať šatstvo. Pretože v týchto mesiacoch mali veľký problém s oblečením,“ ozrejmila Moraučíková.

Oblečenie mohol odovzdať ktokoľvek na FZ v období od 7. do 16. februára. Informácie o zbierke sa objavili na webe Fakulty zdravotníctva (FZ) s titulkom „Pomôž prežiť zimu ľuďom bez domova.“

Napriek tomu, že sa zbierka už oficiálne skončila, Eva Moraučíková sa ozývajú ďalší ľudia. Chcú sa zapojiť a priniesť oblečenie, ktoré majú doma v skrini nazvyš.

Počas zimných mesiacov sa v centrále SČK v Liptovskom Mikuláši schádza mnoho bezdomovcov. Okrem toho, že sa tam ohrejú, môžu sa tam osprchovať, prezliecť a počas pracovných dní aj najesť.

http://www.ku.sk/images/dokumenty/fz/obrazky/podujatia/fb_img_4.jpg

(Študenti z Fakulty zdravotníctva zbierali v obchodnom reťazci trvanlivé potraviny pre ľudí v núdzi. Zdroj/ku.sk)

V inštitúcií pracujú v skromných podmienkach a fungujú väčšinou len z darov a ochoty dobrovoľníkov. Chodia tam pomáhať aj študenti z Fakulty zdravotníctva v Ružomberku. „Momentálne tam chodí jedna naša študentka pomáhať práve pri výdaji stravy, pretože v studených mesiacoch tam migruje obvykle viac ľudí bez domova,“ objasnila Moraučíková.

Pomáhali s utečeneckou krízou

FZ a SČK územný spolok Liptov kontinuálne spolupracujú už niekoľko rokov. Snažia sa prostredníctvo rôznych aktivít pomôcť ľuďom v núdzi. „Študenti a pedagógovia sa zúčastňujú na detskej rekreácií pre deti zo sociálne slabých rodín, čo robíme už päť rokov,“ ozrejmila Moraučíková.

„Chodíme ako dobrovoľníci pomáhať pri zbierke potravín. Pre ľudí v núdzi sa snažíme vyzbierať čo na najviac trvanlivých potravín. Potom rôzne kurzy, školenia či prednášky. Jednoducho, s Červeným krížom pracujeme kontinuálne.“

V roku 2015 kumulovala v Európe utečenecká kríza. Pomáhať boli i študentky z FZ v Ružomberku. „Pred dvoma rokmi, keď bol veľký problém s migráciou, niekoľko našich študentiek pomáhalo pracovať s utečencami v Rakúsku.“

Titul. foto/ku.skPridaj komentár