Na našej univerzite bola štvrtá konferencia o katolíckych médiách

Katedra žurnalistiky Katolíckej univerzity v Ružomberku (KU) organizovala v spolupráci so sieťou Ecrea Media and Religion  Konferenciu Božie posolstvo – ľudský jazyk. Účastníci diskutovali o jazykových prostriedkoch viery.

RUŽOMBEROK – Medzinárodná konferencia Božie posolstvo – ľudský jazyk bola na pôde KU od 28. do 30. apríla 2014. V spolupráci so sieťou Ecrea Media and Religion ju organizovala Katedra žurnalistiky. Hovorili o sociálnych sieťach, evanjelizácii a tiež o náboženskom jazykovom štýle. Pozvanie na konferenciu prijali aj zahraniční hostia.

„Už dlho sme chceli pozvať profesora Andrzeja Dragulu zo Štetínskej univerzity v Poľsku. On hovorí hlavne o jazyku viery a neviery. Ďalším hosťom je žurnalista Mihai Coman z Bukurešti. Venuje sa fungovaniu mediálnych rituálov,“ povedala jedna z organizátoriek Terézia Rončáková. Podľa nej je táto konferencia výnimočná tým, že dostáva lingvistickejší rozmer. „Tento rok tu bolo viac jazykovedcov, ktorí hovorili o problematike náboženského jazyka v médiách,“ dodala.

Mihai Coman na prednáške rozprával o tom, ako sekulárne médiá prezentujú nenáboženské udalosti tak, aby zneli ako náboženské. Podľa neho hovoria o nebi, božej prítomnosti a podobne. „Stáva sa to vo výnimočných situáciách. Podľa mňa to spôsobuje nevšednosť konkrétnej udalosti, silné spoločenské očakávanie alebo tiež spoločenská obava. Vtedy si novinári vyberajú náboženský jazyk, aby ukázali, aká bola táto situácia dôležitá a unikátna,“ povedal.

Prvá konferencia bola v roku 2005 z iniciatívy občianskeho združenia Fórum pre verejné otázky. Božie posolstvo – ľudský jazyk je už v poradí štvrtá konferencia. Riešia fungovanie náboženských médií v spoločnosti a mediálne spracovanie náboženského posolstva.

 

Zuzana RojíkováPridaj komentár