Neviete ako na zložité úlohy? Spánkom!

Je známe, že spánok tvorí nevyhnutnú súčasť nášho života, v ktorom si upevňujeme osvojené poznatky, keď sa v daný deň naučíme niečo nové. Oznámili to pre, portál aktuality.sk, vedci z univerzity v Chicagu. Toto skúmanie spočívalo v meraní schopnosti  škorcov naučiť sa nové piesne, avšak vzniklo riziko, že sa stratila schopnosť využitia tej predošlej. Vedci taktiež prišli ako prví na to, že skutočne dobrý a kvalitný spánok pomáha mozgu zachovať  si obe nové spomienky.

Škorce vlastne predstavujú neuveriteľne dobrý modelový organizmus. Mozgy cicavcov a vtákov sa  podobajú v celom rade dôležitých biologických ohľadov. „Tieto pozorovania preukazujú, že spánkové upevňovanie posilňuje zachovanie navzájom sa rušivo ovplyvňujúcich skúseností, podporuje kladné výsledky učenia sa cez deň a následnú tvorbu stabilných spomienok,“ prezradili členovia tímu.

Pokusy sa vykonávali na základe toho, že sa vtákom pustili dve piesne, ktoré spievali iné škorce a následne sa preverovala schopnosť, či sa im podarilo tieto piesne zopakovať a rozpoznať. A takto to pokračovalo v rôznych systémoch a v ďalších dvojiciach piesní, ktoré si škorce, takpovediac, museli vypočuť. Zistilo sa tiež, že učenie prvej piesne rušilo schopnosť zapamätať si druhú, keď skúšali svojich spevavých kandidátov predtým, ako ich nechali odpočinúť.  Oddýchnuté a vyspaté vtáky boli výkonnejšie a spánkové upevňovanie im skutočne posilnilo pamäť. To, čo tento výskum potvrdil, zhrnul v krátkych dvoch vetách vedec Howard Nusbaum: „Potvrdili sme, že spánok obnovuje výkonnosť a zvyšuje odolnosť predtým naučeného voči rušivým vplyvom po prebudení. Ide o kriticky dôležitý proces pre utváranie a stabilitu dlhodobých spomienok.“

V každom prípade, bez spánku by sa nám žilo skutočne veľmi ťažko a celý náš metabolizmus by nepracoval tak, ako by mal. Takže ak náhodou neviete ako vyriešiť desivo náročný príklad z matematiky alebo si neviete zapamätať pieseň na vystúpenie, skúste sa na to vyspať.  Veď nič nie je sladšie.

autor: Zuzana Budzáková

foto: lesk.cas.skPridaj komentár