Nezištná pomoc študentov naplnila zámer

V priestoroch Univerzitného pastoračného centra Jána Vojtaššáka v Ružomberku bolo opäť možné darovať krv.

Národná transfúzna služba Slovenskej republiky v spolupráci s Katolíckou univerzitou v Ružomberku zorganizovala odber krvi, a to v utorok 3. decembra.

Táto dobrovoľná akcia mala svoje postupy. Na začiatku, pred odberom krvi, sa darcovia museli zaregistrovať, vyplniť dotazník s otázkami a zároveň vyplniť evidenčnú kartu Červeného kríža. Po vyšetrení sa študenti presunuli do odberového boxu, kde darovali krv za asistencie zdravotného personálu. Pri každom odbere krvi sa odobralo 450 ml krvi a odber trval 5 – 10 minút.

Dobrovoľnej akcie sa mohol zúčastniť každý, kto spĺňal tri základné kritériá. Darca musel  mať vek od 18 do 60 rokov. Darcova telesná hmotnosť musela dosiahnuť viac ako 50kg, a samozrejme, musel byť zdravý. Tento nezištný skutok vykonalo 72 študentov a krv sa odobrala 59 darcom. Študenti mali k dispozícii tekutiny (voda, čaj), ktoré boli nevyhnutné. Za tento „nápomocný“ skutok dostali okrem občerstvenia aj upomienkové predmety.

„Bol to pre mňa veľký zážitok. Vždy som chcela pomáhať a to sa mi dnes aj podarilo. Je to úžasný pocit vedieť, že som týmto odberom práve niekomu zachránila život,“ uviedla prvodarkyňa Katka.

Študentská kvapka krvi má celoslovenskú pôsobnosť s dosahom najmä na školy. Jej cieľom je zabezpečiť dostatok krvi v našom zdravotníctve. Tohtoročné heslo znelo: „Nemusíš robiť nič“ a podľa všetkého neodradilo takmer 27-tisíc ľudí. Už takmer dvadsaťročná tradícia kampane prináša pozitívne výsledky, ako získavanie tisícov pravidelných darcov krvi.Pridaj komentár