Nielen o punku besedoval na KU „Koňýk“,spevák skupiny Zóna A

Ružomberok, 8. Marca – Štvrtkové popoludnie sa na Filozofickej fakulte Katolíckej univerzity (FF KU) nieslo v znamení zaujímavej a vzácnej návštevy. O hudbe, svojej mladosti, životných aj politických postojoch, ale aj o vzťahu k viere a k Bohu debatoval so študentmi spevák legendárnej slovenskej punkovej kapely Zóna A, Peter „Koňýk“ Schredl.

Beseda so začiatkom o 15:30 vzbudila medzi študentmi veľký záujem, čo potvrdila ich hojná účasť. Koňýk sa po sérií otázok rozhovoril o svojich prvých kontaktoch s punkom a o samotných začiatkoch kapely. „Punk sme počúvali v rakúskych rádiách, ktoré sa dali naladiť, tam ho občas púšťali. Platne som mal z Juhoslávie, kde ich bolo dostať, alebo prepašované z Nemecka,“ povedal spevák na úvod.

Bratislavská punková kapela bola v 80. rokoch, pre vtedajšiu Štátnu Bezpečnosť problémom. „Byť v kapele bolo pre nás v tej dobe motiváciou, ale byť v punkovej kapele za čias komunizmu bolo ešte motiváciou na viac. Inšpiráciou nám boli hlavne americkí The Ramones, alebo britskí The Clash. Ako kapela Paradox sme hrali už skôr, ale po tom, čo sa Zóna A stala po roku 1984 populárnejšou, začali nám zakazovať koncerty. Začali sme ich organizovať tajne vo vysokoškolskom klube, boli však políciou prerušené a nám hrozili vyhodením zo škôl, z práce, či dokonca väzením,“ priblížil situáciu. Koňýk s humorom sebe vlastným porozprával, že si na ochranu proti ŠTB kúpil trestný zákonník a naspamäť sa naučil všetky paragrafy, ktoré by sa ich mohli týkať.

Debata neskôr pokračovala odpoveďami na otázky o dnešnej slovenskej punkovej scéne. „Dnešné kapely už nehrajú punk, ako sme hrávali a hráme my, alebo Slobodná Európa. Rôzne ho pretvárajú a už to nie je ten starý klasický punk. Je to možno preto, že nové kapely už nemajú takú razanciu a náboj, ako sme mali my, čo sme vyrástli za socializmu. Našich nasledovníkov je len málo.“

Politické názory Koňýk načrtol, ale spomenieme iba časť, keďže druhú nám z dôvodu jeho možného prirovnávania k niektorým osobám slovenského politického spektra osvetlil iba po žiadosti „ no record“, čiže nezaznamenávať. „Cítim zodpovednosť za ďalšiu generáciu. Chcem aby sa moje deti mali dobre. K voľbám chodím pravidelne a aj keď viem, že to nikdy nebude ideálne, túžim však, aby správcovia štátnych vecí boli čo najcharakternejší.“

Nakoniec sa známy spevák vyjadril aj na tému viera a Boh. „Bol som málo veriaci, možno až neveriaci. Rodičia ma k viere nijako striktne neviedli, na čom mal určite podiel aj komunizmus. Veriť som začal pred pár rokmi po tom, čo sa mi v priebehu krátkeho času stalo hneď niekoľko udalostí, ktoré ma presvedčili, že veriť v Boha je výborné a kresťanské tradície treba dodržiavať.“

Besedu zakončil veľký potlesk prítomných a po jej skončení mali ešte záujemcovia priestor na vlastné otázky, prípadne fotografiu.

Peter „Koňýk“ Schredl je posledným členom partie, ktorá úspešnú kapelu Zóna A v roku 1984 zakladala. Ďalšími boli Braňo Alex, Sveťo Korbel, Peter „Ozi“ Hurig a Jaro „Leďo“ Lederleitner. Zóna A má na konte deväť albumov, mnoho známych skladieb, ako Chleba či Možno a už takmer tri desaťročia patrí k stáliciam slovenskej hudobnej scény.

 Pridaj komentár