Oscarový film Argo

Na filmové plátna sa každoročne dostávajú filmy s dramatickým podtónom či inšpirované skutočnými udalosťami. Argo predstavuje kombináciu oboch. Americký herec Ben Affleck sa pri tejto snímke neobjavuje len v úlohe herca, no najmä v pozícii režiséra. Čakala ho náročná úloha a to dôveryhodne zobraziť jednu z etáp americkej histórie.  Predlohou sa stala kniha od Tonyho Mendeza.
Dej filmu je založený na skutočných udalostiach, ktoré sa odohrali v roku 1979. Iránom lomcujú revolúcie a v tomto období sa iránskym revolucionárom podarí obsadiť americké veľvyslanectvo v Teheráne. Päťdesiatdva amerických občanov sa dostáva do rúk radikálov, no šiestim prepadnutým sa podarí utiecť. Pomoc nachádzajú u kanadského veľvyslanca, ktorý im poskytne úkryt vo svojom dome. Do hry sa dostáva CIA s prípravou plánu na záchranu svojich občanov. Úloha zorganizovať plán vyslobodenia prípadne špecialistovi CIA, Tonymu Mendezovi, ktorého stvárnil Ben Affleck. Úloha je jasná. Zámienkou sa stane fiktívne natáčanie filmu s názvom Argo. Vhodné podmienky na jeho realizáciu predstavuje práve Irán.
Kto iný môže predstavovať členov fiktívneho filmového štábu, ak nie práve šiesti unesení Američania?
Argo je ďalším z amerických filmov, ktoré čerpajú z histórie. Práve to si pri natáčaní vyžaduje ešte väčšiu precíznosť. Počas celého trvania filmu je divákom ponúknuté napätie, ktoré je znásobované prekvapivými dejovými zvratmi. Dôveryhodné herecké výkony zintenzívňujú uveriteľnosť príbehu. Ben Affleck si za režírovanie Arga zaslúži nejedno uznanie a za svoj herecký prínos v tejto snímke, aspoň potlesk. Výsledkom je, napriek všetkému, film ocenený Oscarom ako najlepší film roku 2013.

Mária GajdárováPridaj komentár