Otázka križiackych výprav je stále živá


Ružomberok, 11. marca–Priestory univerzitného pastoračného centra sa uplynulý pondelok, stali miestom konania prednášky s názvom ,,Svetlá a tiene križiackych výprav.´´ Prezentujúcim bol HEDr. Ľuboslav Hromják, PhD.

Stále aktuálny a historický motív križiackych výprav prilákal mnohých študentov, najmä z radov historikov. Obsahom prednášky bol predovšetkým náboženský pohľad na vznik a vývoj križiackych výprav. Poslucháči sa dozvedeli informácie aj o ďalších troch aspektoch súvisiacich s touto historickou udalosťou. Ekonomické, sociologické a osvietenecké hľadisko mnohí nepoznali. Okrem iného, si prítomní obohatili svoje vedomosti aj o poznatky týkajúce sa najmä hlavných cieľov výprav.  Jedným z cieľom prednášky bolo bližšie charakterizovať pápeža Urbana II., ktorý bol iniciátorom križiackych výprav.
,,Prednáška sa mi veľmi páčila. Dozvedel som sa množstvo nových a zaujímavých informácií, o ktorých som ešte nevedel. Dobrá bola aj záverečná diskusia o templároch.´´ vyjadril sa jeden z účastníkov prednášky.
Vyše dvojhodinová prezentácia toho najpodstatnejšieho o križiackych výpravách zaujala svojou dynamikou.
Záver už tradične patril diskusii, ktorá nadväzovala na danú problematiku, ako aj o vyjadrení rôznych názorov. Prítomní vo svojich otázkach načrtli aj diskutabilnú tému templárov na našom území či uhorské dejiny.
UPaC aj počas pôstneho obdobia  pripravuje pre študentov rôzne aktivity, vrátané série prednášok so zaujímavými hosťami.

Mária GajdárováPridaj komentár