Otváracia doba knižnice sa zrejme meniť nebude

Univerzitná knižnica Katolíckej univerzity v Ružomberku bola v dňoch 4.novembra až 7.novembra skúšobne otvorená do 21.00 hodiny. O tri hodiny predĺžená prevádzková doba sa však nestretla so žiadaným záujmom.

„Osobne som sklamaná. Myslela som si, že zo strany študentov bude väčší záujem,“ vyjadrila sa Anna Parigalová, vedúca oddelenia výpožičných služieb. Počas skúšobného týždňa dlhšej prevádzkovej doby monitorovala Parigalová návštevnosť v jednotlivých dňoch i hodinách. Informácie následne posunula riaditeľke knižnice Soni Hlinkovej, ktorá by ich mala v najbližších dňoch vyhodnotiť a zaujať definitívne stanovisko k úprave výpožičnej doby.

„Keby sme mali predĺženú výpožičnú dobu, prispelo by to určite k zdokonaľovaniu služieb,“ nechala sa počuť Parigalová. „Na druhej strane, bolo by náročné zabezpečiť prevádzku personálne, navyše tu úlohu zohrávajú aj vysoké prevádzkové náklady.“

Aj napriek nedostatočnému záujmu zo strany študentov sa našli takí, ktorí možnosť dlhšie sprístupnených študijných miest na žltom podlaží, v predajni Don Bosco a v kaviarni Francesco využili. „Potešilo ma, že niektorí tu boli ozaj každý deň. Využívali čas, priestor aj literatúru, a skutočne tu študovali,“ povedala Parigalová.

„Myslím, že knižnica by mala byť otvorená dlhšie, lebo mnohí študenti nemajú cez deň čas navštíviť ju,“ vyjadrila sa študentka žurnalistiky Marija Hekelj. Dlhšie otváracie hodiny akademickej knižnice by uvítala aj prváčka Zuzana Halašová: „Keď má nejaký študent prednášky do pol ôsmej, ako trebárs ja, určite dlhšiu otváraciu dobu ocení.“

Podobný experiment vedenie vyskúšalo už aj v minulosti v priestoroch starej knižnice. Tiež však šlo o dočasný projekt, nakoľko ekonomické a personálne požiadavky prevýšili záujem čitateľov.

 

Mária BiláPridaj komentár