Pokánie

pokanie

Pokánie je príbeh o naivnej a hlúpej detskej lži, ktorá poznačila životy mnohých. O mladučkej nádejnej spisovateľke Briony, ktorá lož vyslovila a Robbiem, ktorý sa stal jej obeťou. O Cecilii, Lole, Paulovi a ďalších, ktorí na úbohé klamstvo doplatili.

Ian McEwan je autorom knihy, Christopher Hampton spracoval podľa nej scenár, Joe Wright zrežíroval film a obsadil hercov ako Keira Knightley, James McAvoy, Saoirse Ronan a ďalší. Film získal dva Zlaté glóbusy a až sedem nominácií na Oskara a štrnásť nominácií britskú filmovú cenu BAFTA.

Vychádzajúc z McEwanovho románu tak, že scény sú len veľmi málo odlišné od knihy, je Pokánie pútavé, nenápadné, ale aj kruté. Spája jemnú milostnú romancu s priam naturalistickými scénami vojny. Tichý anglický vidiek v kráse leta v kontraste s realitou vojakov na frontoch.

Prvé, čo si ako divák uvedomíte je sila zvuku. Hudobné motívy sa prelínajú so skutočnými zvukmi. Klepanie písacieho stroja v úvode filmu nenápadne predznamenáva drámu. Buchnutie dverí, zrýchlený dych, výkrik, kroky, zvuk sa stáva výrazným a rovnocenným obrazu, aby ho divák naozaj precítil. Pokánie kladie dôraz na detaily, bzučiaca včela alebo spadnutá sponka preberajú funkciu prvkov, ktoré majú viesť k ďalším scénam. Začiatok filmu je zlepený z dojmov, vnemov a postrehov jednotlivých postáv príbehu. Kamera opakovane ukazuje scény z viacerých pohľadov hrdinov Pokánia a umožňuje divákovi priamo nazrieť na dôvody a motívy ich konania, pričom si udržuje svoj nadhľad.

V smutno-tragickom príbehu o láske a závisti nenájdete ani stopy po sentimentalite, aj keď je preplnený emóciami. Pokánie patrí k filmom, ktoré si udržia vašu pozornosť od začiatku až po záverečné titulky a čas strávený pri ňom nebudete ľutovať.Pridaj komentár