Politický imidž je aj prácou marketingu

Volič ako zákazník, politická strana ako tovar a ziskom je politický úspech. Aj takto sa dá chápať politický marketing.

Katedra žurnalistiky FF KU zorganizovala v utorok 25. marca prednášku o politickom marketingu. Svoje poznatky s oblasti politiky a marketingu priblížila politologička a profesorka Katolíckej univerzity v Lubline Agnieszka Zareba.

Marketing sa stal súčasťou politiky od čias prvých demokratických systémov. „Domovom politického marketingu je USA, kde sa už v roku 1789 konali prvé prezidentské voľby a kandidáti využili verejnú kampaň,“ uviedla Zareba.

Podľa jej slov sa história politického marketingu začala propagovaním predvolebných letákov a plagátov, ale aj masovými stretnutiami jednotlivých politikov s ich priaznivcami.

„Hitler dokázal hovoriť pre davom ľudí aj 3 hodiny, a to bez prestávky,“ poukázala Zareba,  a tiež zdôraznila dôležitosť súčasnej televíznej debaty v politickej kampani.

 „Zaujal ma konkrétny prípad televíznej debaty predvolebného súboja Nixona a Kenedyho v šesťdesiatych rokoch, kde sa ukázalo to, kto dokázal presvedčiť voličov nielen verbálne, ale aj neverbálne,“ vyjadrila sa k prednáške študentka žurnalistiky Františka.

Agnieszka Zareba je politologička so špecializáciou na medzinárodné vzťahy a odborníčka v oblasti marketingu.  Jej výskum sa zameriava na medzinárodnú komunikáciu a politický marketing. Je autorkou monografie a mnohých článkov z tejto oblasti.

 

Alžbeta Filická

foto:boston.comPridaj komentár