Poradenské centrum zakončilo sériu prednášok zimného semestra

V uplynulom týždni sa v Poradenskom centre Katolíckej univerzity v Ružomberku konal posledný z cyklu desiatich seminárov o partnerských vzťahoch.

Psychologička Barbora Holíková privítala v stredu 4. decembra v priestoroch poradne záujemcov z radov študentov, ktorí sa chceli dozvedieť a priamo konzultovať, ako riešiť problémy v partnerstve. Záverečná téma diskusie v zimnom semestri sa niesla v duchu problematiky Konflikty- korenie vzťahu. V debatách sa viac než na teoretické otázky kladie dôraz na pragmatickú časť.

Prítomným zadala psychologička hlavolam v podobe praktickej úlohy – vyriešiť reálny problém v komplikovanom manželstve dvoch mladých ľudí s dieťaťom. Účastníci sa tvorivou formou pokúšali v piatich zadaných fázach dopracovať k ucelenému záveru, ako pomôcť v nešťastnej a komplikovanej situácii v manželstve. Hlavným sporom bol nedostatok času zo strany manželky – karieristky. Naopak, o domácnosť sa staral muž, na ktorého pleciach ležali všetky práce v dome a starostlivosť o syna. Manžel vyčítal svojej žene nerovnomerné rozdelenie aktivít v domácom prostredí i to, že nemal čas na svoje záľuby.

Zúčastnení vyjadrili pomocou priamej reči niekoľko možností, ako sa asi členovia rodiny cítia. Taktiež navrhli spôsoby, ako sa z nepriaznivého stavu dostať do normálneho fungovania manželstva. Medzi riešeniami sa nachádzali manželská poradňa, spoločná dovolenka, kladenie väčšieho dôrazu na komunikáciu, riešenie problémov s chladnou hlavou či kompromis manželky v pracovnom živote. Najhorším možným scenárom prípadu, ktorý zaznel z úst jedného z účastníkov debaty, bol rozvod. V skutočnosti je prípad manželov v štádiu riešenia a jeho koniec je zatiaľ neznámy.

,,Prednáška bola veľmi zaujímavá. Myslím, že každému z nás niekedy v budúcnosti pomôže pri riešení konfliktov vo vzťahoch, „ vyjadril sa Filip, študent žurnalistiky.

Študent František vidí dôvody spokojného a dlhotrvajúceho vzťahu v hľadaní toho spoločného. ,,Uvedomil som si, že ľudia môžu byť spolu šťastní, ak majú spoločné hodnoty. To je základ vzťahu. Niektorí však majú tendenciu robiť si partnerstvá zložitejšími.“

Poradenské centrum Katolíckej univerzity v Ružomberku vzniklo v akademickom roku 2011/2012 a poskytuje študentom a absolventom školy komplexné poradenstvo, pomoc a podporu v rôznych životných situáciách. Centrum úzko spolupracuje aj s Univerzitným pastoračným centrom Jána Vojtaššáka (UPaC). Súčasťou služieb v ponuke je taktiež SOS linka psychologickej pomoci. Patrónom je blahoslavený taliansky predstaviteľ moderného univerzitného študenta a vzor mnohých mladých veriacich Pier Giorgio Frassati. Centrum plánuje v podobných besedách pokračovať aj v letnom semestri.

Text: Tomáš Kotlárik

Foto: Martin Buzna – TA KUPridaj komentár