Posledná výstava autora vizuálnej poézie, Milana Adamčiaka, zaujala

Adamčiak, rodák z RK a priekopník intermediálnej hudby na Slovensku, sa svojej veľkej výstavy nedožil. Výber z jeho veľkej tvorby je konečne vystavený už aj v umelcovom rodisku.

Výstava s názvom – Adamčiak, začni! približuje nekonvenčnú osobnosť Milana Adamčiaka a jeho tvorbu od roku 1964 až po rok 2017. Adamčiak, ako konceptuálny umelec, bol pestrou škálou netradičnosti. Jeho výstava je len dôkazom jeho originality, o ktorú svet prišiel v januári minulého roku.

Hudobník, skladateľ a muzikológ Milan Adamčiak sa k tvorbe hudby dostal aj vďaka sláčikovým nástrojom, keďže štúdium na konzervatóriu ukončil v hre na violončelo. Postupne s nimi stále viac a viac experimentoval, čo dokazujú netradičné hudobné nástroje, ktoré sám zhotovil. Avšak i jeho hudobná tvorba má v sebe prvky experimentu. Autor využíval rôzne nástroje a zvuky, s ktorými pracoval, a s ich pomocou hudbu dotváral na niečo neobyčajné.

Životné motto samého umelca „vedieť mnoho o niečom a niečo o mnohom“, nasvedčuje, že pre Adamčiaka bol charakteristický nielen široký záber v objavovaní, ale i samotná chuť poznať. Okrem hudby sa preto venoval i výtvarnému umeniu, najmä dadaizmu, filozofii, mytológii, etnológii, heraldike či kaligrafii.

Autor nám cez svoju výstavu predstavuje samého seba, svoje konceptuálne umenie, film, experimentálnu poéziu, hudobnú grafiku či autorské hudobné nástroje. Adamčiak sa svojou hudbou pokúšal osloviť publikum neobyčajne živo. Jeho nekonvenčné partitúry, pripomínajúce na prvý pohľad zvláštne kresby, skladateľa preslávili a mnohé z nich boli aj zhudobnené.

Vzťah hudby a výtvarného umenia hudobníka celé roky fascinoval, a svoju tvorbu na tomto princípe aj postavil. Početná zbierka diel a originálnych notových záznamov Milana Adamčiaka je nateraz vystavená v Galérií Ľudovíta Fullu v Ružomberku. Tu si ju môžete pozrieť až do 15. apríla 2018.

 Vypočuj si Adamčiakovu tvorbu a niečo o ňom, v skratke

 

Katarína Vargová

 Pridaj komentár