Poslucháči sa prešli po stopách dávnej minulosti

Návštevníci knižnice mali možnosť vypočuť si rozprávanie o slovenskej histórii v podaní slovenského historika Pavla Dvořáka.

V priestoroch Mestskej knižnice v Ružomberku sa konala diskusia s historikom Pavlom Dvořákom. Téma diskusie znela Po stopách dávnej minulosti, no autor rozprával aj o objavovaní historických artefaktov, kanibalizme v minulosti či problémoch s vydávaním nebeletristických kníh.

„Pri každej zlej povesti sa objavujú tí istí ľudia,“ vysvetlil Dvořák poslucháčom vznik historických povestí. Podľa jeho slov za tým stáli významné osobnosti. Tí chceli zakryť udalosti, ktoré sa nemali dostať na verejnosť. Vo svojom rozprávaní spomenul tiež Ružomberok, kde sa podľa neho nachádzajú viaceré významné nálezy stredovekej doby.

„Viacero čitateľov sa pýtalo na konkrétne mená a jedným z nich bol práve pán Dvořák. Robili sme prednášky aj pre milovníkov beletrie, no keď to porovnám, tie nebeletristické stretnutia – s cestovateľmi alebo historikmi – sú populárnejšie,“ uviedla organizátorka a riaditeľka knižnice Tatiana Babincová ako odpoveď na otázku, prečo pripravili stretnutie práve s Dvořákom. „Knihy pána Dvořáka mám veľmi rád, hlavne Stopy dávnej minulosti. Veľmi som si túto diskusiu užil, pretože som mal možnosť vidieť ho naživo a vypočuť si jeho zážitky a názory na slovenskú históriu,“ vyjadril nadšenie poslucháč Tomáš.

Pavel Dvořák sa narodil 13. mája 1937 v Prahe. Vyštudoval históriu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave a v súčasnosti pôsobí ako historik, spisovateľ a publicista. Napísal viacero kníh o slovenskej histórii a aktuálne pracuje na siedmej časti série Stopy dávnej minulosti.

Foto: internetPridaj komentár