Posolstvo o nebi

Malé americké mestečko, malá rodinka, príbeh malého chlapca, ktorý prežil čosi veľké.  Uplynulo 8 rokov odvtedy, čo malý Colton Burpo prekonal 3 abscesy a prasknuté slepé črevo. Počas operácie sa mu stalo niečo nezvyčajné. Navštívil nebo.

Kniha Nebo nie je výmysel opisuje príbeh obyčajnej rodiny amerického pastora. Tí sa chystajú na návštevu za malým synovcom do Južnej Dakoty. Počas cesty si hlavný rozprávač, pastor Todd Burpo, spomína na krušné obdobie, ktoré postihlo jeho rodinu za posledný krátky čas. Najskôr osobné zdravotné problémy, ktoré len naštartovali rýchly spád udalostí v jeho rodine.

Hlavná postava, trojročný Colton Burpo, sa počas výletu, na ktorý autor retrospektívne spomína, začína sťažovať na bolesti brucha. Výskyt brušnej chrípky v okolí vylúči akékoľvek obavy. Neskôr však podozrenie na niečo väčšie umocňuje celodenné dávenie a bolesť brucha, pre ktoré rodičia vezmú Coltona na pohotovosť. Tam mu zisťujú vážnu diagnózu, pre ktorú musí byť okamžite operovaný a nastávajú malé komplikácie.

Aj napriek tomu, že mnoho zdravotníkov malému Coltonovi nedávalo šancu na prežitie, operáciu prežil. Na tom by nebolo ešte nič neuveriteľné, no po čase sa Colton začne zmieňovať o svojej jedinečnej návšteve neba.

„A ako vyzerali ostatné decká? Ako ľudia vyzerajú v nebíčku?“

„Všetci majú krídla,“ ozval sa Colton.

„Aj ty si mal krídla?“

„Hej, ale dosť malé.“ Pri týchto slovách vyzeral trocha smutný.

„Aha… Takže si chodil, alebo lietal?“

„Všetci sme lietali. Teda okrem Ježiška. On jediný v nebíčku nemá krídla. Ježiško chodí hore a dolu ako výťah.“

Rozprávanie o nebi bol proces trvajúci niekoľko mesiacov. Spočiatku Colton spomína len biblické postavy, ktoré v nebi stretol a ktoré dopodrobna opísal podľa Biblie, hoci ešte nevedel čítať. Neskôr sa k tomu pridala aj charakteristika neba. Na porovnanie so synovými opismi autor využíva rozsiahle state z Písma, ktoré by som radšej skrátila, možno i vypustila, nakoľko spomaľujú dej.

Autentickosť opisy naberajú najmä vtedy, keď Colton povie rodičom, čo presne robili a kde presne boli počas toho, kým bol operovaný. Takisto keď Colton rozpráva, ako v nebi stretol ľudí, s ktorými sa na Zemi nikdy nemohol stretnúť.

Tento malý človiečik prináša obrovské posolstvo do života ľudí. Nielen jeho detská a nevinná úprimnosť, no samozrejmosť a prostorekosť, s akou veci opisuje prinútia aj neveriaceho čitateľa zamyslieť sa nad existenciou niečoho nadpozemského a zanechávajú tak otázniky, (možno i výkričníky), v mysli dlho po dočítaní.Pridaj komentár