Pravda je jednoduchá, lži sú zložité

O pravde, faktoch, prípadne strastiach týkajúcich sa tvorby filmu o kauze Cervanová, rozprával jeho režisér.

RUŽOMBEROK, 5. mája 2014 – Na pôde Katolíckej univerzity v Ružomberku sa uskutočnilo premietanie dokumentárneho filmu Kauza Cervanová a následná diskusia s režisérom Robertom Kirchhoffom. Zúčastniť sa jej mohli nielen študenti a pedagogický zbor KU, ale aj širšia verejnosť.

Kirchhoff sa  v diskusii venoval témam týkajúcich sa jeho filmu, medzi ktorými nechýbalo rozprávanie o procese tvorby, získavaní informácií, problémoch v spolupráci s ľuďmi nejakým spôsobom zapletenými do tejto kauzy  a zmene jeho vlastného myslenia. Nezabudol vyjadriť vďaku svojim spolupracovníkom a priateľom a tiež spomenul dôvod, ktorý ho viedol k vytvoreniu filmu s touto tematikou: „Viedli ma k tomu viaceré znamenia. Niektorých z odsúdených som čistou náhodou a nezávisle spoznal a ich životné príbehy sa ma silno dotkli. To bolo pre mňa tým hlavným impulzom k vytvoreniu tohto filmu.“ Neopomenul ale ani témy ako objektivita pri tvorbe snímky s takýmto námetom,  pravdivosť tlače, problémy justície či zmena spoločnosti na Slovensku od roku 1989. Tiež uviedol, ako sa zmenili jeho pocity, po prezentácii a viacerých pozitívnych spätných väzbách: „Som za to vďačný. Zároveň som rád, že tento film otvoril diskusiu o tomto prípade.“

Premietanie a diskusia boli organizované Katedrou žurnalistiky Filozofickej fakulty Katolíckej univerzity v Ružomberku.

Kauza Cervanová je dokumentárny film, zaoberajúci sa únosom, znásilnením a vraždou Ľudmily Cervanovej z roku 1976. A tiež životmi siedmych mladíkov, ktorí boli za tento čin odsúdení na trest odňatia slobody vo výške od 4 do 24 rokov. Tvorba snímky až po jej finálnu prezentáciu trvala autorovi osem rokov.



Pridaj komentár