Prezidentské voľby dopadli úspešne pre Kisku

andrej_kiska

V sobotu 22. marca 2014 sa na Slovensku konalo druhé kolo prezidentských volieb. Do pomyselného ringu sa proti sebe postavili súčasný premiér Robert Fico a prvý nezávislý kandidát na prezidenta Andrej Kiska.

Priebežné výsledky už okolo dvadsiatej tretej hodiny hovorili o vysokom percentuálnom rozdiele medzi kandidátmi. Oficiálne výsledky potvrdili výhru Andreja Kisku približne o 2 hodiny neskôr.

Kiska získal v prvom kole 24,1 % hlasov, čo bolo len o 4 % menej ako získal Robert Fico. V druhom kole však rozdiel medzi týmito kandidátmi bol  18,8 %. Andrej Kiska získal 59,4 % voličských hlasov a jeho protikandidát 40,6 %.

Čakal som taký veľký rozdiel, pretože som vedel, že pôjde voliť viac mladých ľudí ako v prvom kole,“ povedal Jakub (22) zo Žiliny.

Oficiálne výsledky prezidentských volieb, ktoré uvádza Štatistický úrad Slovenskej republiky, hovoria o účasti 50,5 percent voličov. Volebná mapa po druhom kole ukazuje väčšinovú prevahu práve Andreja Kisku.

Ako prezident vrátim dôveru v prezidentský úrad. Do tohto boja som vchádzal kvôli ľuďom našej krajiny a svoj sľub splním. Budem stáť za ľuďmi, za každým slušným človekom našej krajiny,“ vyhlásil Kiska na tlačovej besede krátko po tom, ako boli známe výsledky.

K voľbám sa vyjadril aj politológ z Katolíckej univerzity v Ružomberku Ivan Rončák: „Doteraz boli svedkami toho, že vláda mala takpovediac prezidenta, ktorý im nešiel po krku ani príliš nevetoval zákony, ani nerobil problémy napríklad vymenovávaním nejakých funkcionárov zákona. Ak parlament mal iný názor ako prezident, tak tam problém bol, ale vláde nerobil problémy. Môže sa stať, že v tomto smere bude mať nový prezident a vláda opačný názor.“

Našli sa aj takí, ktorí z výsledkami volieb nie sú spokojní: „Myslím si, že Robert Fico mal lepšie preferencie byť prezidentom, či už po politickej stránke alebo vyjadrovacej. Vie hovoriť k veci, pohotovejšie reaguje a keďže prezident má viac-menej reprezentatívne postavenie, myslím si, že by nás lepšie reprezentoval ako Kiska,“ povedala Patrícia (21) z Ružomberka. Ďalej tvrdí, že sme mohli vidieť v mnohých predvolebných vystúpeniach v médiách, že Kiska nevedel pohotovo reagovať a mal omnoho slabšiu rétoriku. Taktiež spomína, že sa opieral stále o tie isté tvrdenia, ktoré ani poriadne nedokázal zdôvodniť a obhájiť.

Tento rok sa konali štvrté prezidentské voľby s priamou voľbou prezidenta a tajným hlasovaním na päť rokov. Prezidenta volia občania SR od roku 1999, ktorí majú právo voliť do NR SR. Kandidáta navrhuje najmenej 15 poslancov alebo 15 000 podpisov od občanov. Za prezidenta môže byť zvolený každý občan, ktorý je voliteľný do NR SR a v deň voľby dosiahol vek 40 rokov.

FOTO: aktuality.skPridaj komentár