Opäť prichádza najslávnejší detektív

Postavy brilantného detektíva Sherlocka Holmesa a jeho verného priateľa doktora Watsona sa stali známymi pre čitateľov po celom svete. Vďaka ich autentickosti je pre mnohých z nás nepredstaviteľné, že sú fiktívne. V každom z geniálnych príbehov nájdeme suchý anglický humor prelínajúci sa so stupňujúcim sa napätím doplneným logickými riešeniami zjavne neriešiteľných problémov. Ich tvorcom je sir Arthur Conan Doyle, britský spisovateľ a priekopník detektívnych publikácií.

Kniha Pes Baskervillský sa stala najznámejšou spomedzi série detektívnych príbehov, ktoré sú spojené práve s postavou Holmesa. Netreba ho zvlášť predstavovať. Najčastejšie je zobrazovaný s anglickou čapicou na hlave, v tvídovom obleku a lupou v ruke. Je mužom ostro rezanej tváre, hĺbavých očí a vysokého čela značiaceho nadpriemernú inteligenciu. Vyznačuje sa silným zmyslom pre čestnosť a svojou genialitou doháňa väčšinu zločincov k šialenstvu.

 Sherlock nastupuje práve vo chvíli, kedy si polícia už nevie dať rady s prípadom. Tak je tomu i v tomto príbehu. Dej sa začína na Baker Street – v mieste, kde detektív býva. Prichádza za ním doktor Mortimer so žiadosťou o pomoc pri riešení záhady nevysvetliteľných úmrtí v rodine Baskervillovcov. Bol totiž dlhé roky ich rodinným lekárom. Nadobudol podozrenie, že za predčasnou smrťou sira Charlesa Baskervilla, ktorý bol zároveň aj jeho dobrým priateľom, sa skrýva niečo viac ako len infarkt. V tejto rodine sa totiž už roky traduje hrozná legenda o obrovskom diabolskom psovi, ktorý prichádza priamo z pekla, aby vykonal spravodlivosť.

Kliatba má pôvod v dávnej histórii rodu. Hugo Baskervill, zlý a podlý človek zatúžil po dievčati bývajúcom v susedstve jeho sídla. Ona ho však odmietla. Podľa povesti vtedy Hugo prehlásil, že ak nebude jeho, tak nikoho. Uniesol ju, ale keďže sa mu vytrvalo bránila zamkol ju v izbe, a spolu s priateľmi rozpútali bujarý večer plný alkoholu. Dievčaťu sa zázrakom podarilo ujsť, no keď to Hugo zistil, pomiatol sa. Aj so svojimi kumpánmi sa vydali za ňou, ale Hugo mal oveľa rýchlejšieho koňa ako všetci ostatní, a tak bol ďaleko vpredu. Odrazu sa im však stratil a pár minút na to sa vrátil len jeho kôň. Dvaja odvážlivci sa rozhodli ísť ďalej a pozrieť sa, čo sa stalo. Našli Huga ležať v priepasti spolu s dievčaťom. Nad ním stál obrovský čierny pes a trhal mu hrdlo. Od tej doby bola celá Baskervillovská rodina postihnutá kliatbou a každý jej člen umrel hroznou smrťou.

„Ide o prípad, ktorý na prvý pohľad nevyzerá ako zločin a práve preto zaujme Sherlocka Holmesa a jeho priateľa doktora Watsona. Zdá sa, že je všetko v poriadku, ale aj tak je smrť sira Charlesa Baskervilla opradená akousi temnou záhadou.“ (anotácia)

Rodinné sídlo Baskervillovcov je odľahlé a najbližší susedia bývajú na míle ďaleko. Všade naokolo je pochmúrna, strach vyvolávajúca nehostinná krajina. Doktor Mortimer žiada Sherlocka o pomoc, pretože sa obáva ďalšieho úmrtia. Do Anglicka sa totiž vracia posledný z tohto rodu, ktorý sa chystá prevziať si dedičstvo. Zatiaľ čo Holmes vyšetruje prípad z Londýna, jeho asistent Watson sa spolu s Henrym, dedičom veľkého majetku vydávajú na staré panstvo do Devonshiru. Watsonovou úlohou je podávať Sherlockovi nové informácie  týkajúce sa miesta činu a zároveň ochraňovať Henryho pred prípadným nebezpečenstvom. Počas pobytu na panstve je atmosféra čoraz desivejšia a slučka, ktorú pripravila osoba stojaca za tým všetkým je čoraz tesnejšia.

Čitateľ je ohúrený vyšetrovacími metódami Sherlocka a počas lúskania jednotlivých kapitol nadobúda presvedčenie, že stratil všetok dôvtip. V jednej sekunde má totiž pocit, že už vie ako to celé dopadne, no v ďalšej zistí ako veľmi sa zmýlil. Príbeh je síce pomerne krátky, ale aj napriek tomu sú postavy nepredvídateľné a vôbec nie plytké. Každá veta knihy mala hlbší význam, ktorý buď pochopíte hneď, alebo len prekvapene prikyvujete neskôr, keď do seba začnú zapadať jednotlivé súčiastky textu ako puzzle. Je vraždiacim monštrom naozaj nepolapiteľný diabolský pes alebo za tým všetkým stojí niekto iný? Podarí sa Sherlockovi opäť dokázať, že je najlepším zo všetkých detektívov alebo jeho dôvtip nebude stačiť na boj s nadprirodzenými silami?

Pes Baskervillský je jednoznačne jednou z najnapínavejších a najdesivejších kníh, aké som prečítala, pretože zápletka neobsahuje žiadne znaky klišé. Myslím, že určite patrí medzi knihy, ktoré nikdy nevyjdú z módy a nebude ani poslednou od Arthura Conana Doyla, po ktorej siahnem.Pridaj komentár