Pripomenuli sme si výročie tragédie v Černovej

V nedeľu 27.októbra si obyvatelia Ružomberka a blízkeho okolia pripomenuli  výročie masakry, ktorá sa odohrala v Černovej, slávnostnou omšou a adoráciami.

 

Presne pred 106.timi rokmi sa obyvatelia Černovej, časti Ružomberka, rozhodli  vysvätiť kostol svojim rodákom, Andrejom Hlinkom.  Ten však bol spišským biskupom za protimaďarské vyjadrovanie suspendovaný, dokonca odcestovaný na Morave. Biskup poslal preto na vysviacku kňaza z Liskovej. Keď farár so svojim sprievodom, v ktorom sa nachádzali aj Maďari, vstúpil do mesta, ľudia mu dali hlasno najavo nesúhlas s tým, aby kostol  vysväcoval cudzí človek. Na základe protestov sa žandári zo sprievodu rozhodli strieľať, aj keď oni sami boli Slováci. Počas tejto krvavej udalosti bolo 17 ľudí zastrelených, 12 ťažko a 60 ľahko zranených. Neskôr, v roku 1908 boli za tieto činy súdení. Andrej Hlinka až v roku 1910, kedy požiadal biskupa o odpustenie,  mohol požehnať kostol vo svojom rodisku.

 

Udalosť v Černovej si uctili aj Slováci žijúci v zahraničí. Slovenská liga amerických Slovákov zo zbierky rodákov dali postaviť pamätník, na ktorom sú vyryté mená zosnulých počas tragédie.  Pamätník sa nachádza na černovskom cintoríne. Toto správanie uhorských vládnych orgánov odsúdila aj svetová verejnosť. Medzi osobnosťami, ktoré sa vyjadrili k tejto udalosti, boli spisovatelia, politici a novinári. Poslanci Národnej rady SR v roku 2007 dokonca v súvislosti so 100.výročím tragédie prijali uznesenie, v ktorom sa konštatuje, že udalosti v Černovej parlament chápe nielen ako historickú krivdu voči Slovákom, ale hlavne ako memento, pre ktoré bude mať vždy na pamäti demokratické hodnoty a princípy vzájomnej tolerancie.

 

Každý rok si preto pripomínajú obyvatelia Černovej tragédiu, ktorá zasiahla do ich histórie, svätou omšou, adoráciami a modlitbami pri pamätníku tragédie.

 

Nikola Juríková

 Pridaj komentár