Pulz zrejme od marca začne opäť vysielať

Minulý rok v máji sa v rádiu po 12. rokoch pokazil počítač, ktorý zaisťoval samotný chod celého štúdiá. Študenti nemohli nahrávať celých osem mesiacov. Pod nefunčnosť rádiá sa podpísalo viacero činiteľov.

Aktuálne je problém s nefungujúcim počítačom vyriešený. Technicky je v rádiu všetko v poriadku, funguje štúdio, réžia, mikrofóny. Dá sa už i nahrávať. Petra Mikulajčíková, riaditeľka Pulzu, priznala, že rádio vzniklo len na študijné účely, ale verí, že od začiatku marca začne so svojim redaktorským tímom opäť vysielať naživo prostredníctvom internetu.

Poslala list rektorovi

Mikulajčíková sa zo svojej funkcie snažila urýchliť proces obnovy rádiá. „Písala som list pánovi rektorovi, v ktorom som ho žiadala o finančný príspevok. V tom čase som situáciu konzultovala s vtedajším vedúcim katedry Jurajom Považanom, ktorý nám v tejto konkrétnej situácií nevedel pomôcť, keďže rádio bolo pôvodne vytvorené na výučbu a nie na vysielanie,“ objasnila riaditeľka Pulzu a pokračovala.

„Po výmene s Izraelom sa situácia pre nás zlepšila. A aj vďaka nemu sme získali nový počítač. Izrael chápal to, že chceme  vysielať, pretože nás to veľmi baví. Stále som sa snažila dávať najavo, že čakáme nový počítač. To bola z mojej strany tá najväčšia snaha, pretože zvyšok ostávalo len na čakaní.“

Vzhľadom na to, že rádio dlho nevysielalo, nebude jednoduché obnoviť programovú štruktúru. Viacero moderátorov a redaktorov vypadlo z vysielacieho rytmu. „V zimnom semestri sme robili konkurz. Prijali sme niekoľko nových členov a verím, že obohatia program o nové relácie. Vo veľmi krátkom horizonte plánujeme poradu, po ktorej budem vedieť viac. Samozrejme, určite ostanú dve relácie: raňajky s Pulzom a popoludnie s Pulzom,“ uzavrela Petra Mikulajčíková.

Peripetie s novým počítačom

Keď rádio prestalo fungovať bol ešte na čele katedry žurnalistiky Juraj Považan. Jeho miesto nahradil minulý rok v júli Pavel Izrael. Prezradil, že o nefungujúcom rádiu sa dozvedel až po vstupe do funkcie. Vtedy začal zbierať konkrétnejšie informácie. „Pýtal som sa, čo sa s tým robilo a čo sa s tým plánuje robiť, čo trvalo istý čas.

Keď sme zistili, že sa to nedá opraviť z vlastných zdrojov. Rozhodli sme, že kúpime nový počítač. To bolo po začatí semestra v októbri. Samozrejme, všetko trvá istý čas, pretože to ide cez ekonomický sociálny systém,“ ozrejmil Pavel Izrael, vedúci katedry.

Vznikol ešte jeden zásadný problém, ktorý oddialil funkčnosť rádiá. „Keď nám objednávka prišla, zistilo sa, že niektoré komponenty z toho staršieho počítača ako napr. zvukové karty nie sú kompatibilné. Čiže opäť sme museli nejaké súčiastky doobjednať, čo nás opäť zdržalo.“

Viacero faktorov sa podpísalo pod to, že sa rádio celý zimný semester nepoužívalo. Izrael priznal, že ho celá vzniknutá situácia mrzí. „Jednoducho, v tom čase som to nemohol urýchliť. Chcel som aby rádio v letnom semestri fungovalo, čo sa nám aj podarilo,“ dodal.Pridaj komentár