Radošinci boli v Ružomberku odmenení búrlivými ováciami

RUŽOMBEROK, 30. apríl – V utorok sa v Kultúrnom dome Andreja Hlinku vo Veľkej dvorane uskutočnila divadelná hra Radošinského naivného divadla (RND) s príznačným názvom Len tak prišli. Satiricky ladená komédia Stanislava Štepku kládla dôraz na dnešnú spoločnosť a kultúru, pričom sa autor venuje háklivej téme dedičstva.

Dej inscenácie hry sa odohráva na kare, kde sa stretla najbližšia rodina oplakávajúceho Romana Eliáša –  primátora, inžiniera, podnikateľa, mafiána, manžela a otca v jednej osobe. Na kare nechýbal, samozrejme, ani jeho verný pomocník Dodo Demák, ktorý celú rozlúčku zostrojil.

Všetci za zosnulým smútia a vychvaľujú ho ako dobrého a ctižiadostivého človeka, no jeho dcéra Rita si servítku pred ústa nedala. Práve vďaka nej vznikajú komické diskusie a nezmyselné konflikty, ktoré ruka v ruke poukazujú na hlúposť, chamtivosť či nenásytnosť ľudí a ktoré dnes už bežne vídavame v rôznych spoločenských kruhoch.

Po prečítaní posledných slov Romana Eliáša zo závetu ostali všetci v nemom úžase. Celý jeho majetok zdedila práve dcéra Rita, s čím, samozrejme, nesúhlasil ani jeden z prítomných. Ona s tým však nechcela mať aj tak nič spoločné, preto sa rozhodla prerozdeliť majetok ostatným členom svojej rodiny.

Nevedela ako na to, a v tom jej prišli na pomoc dvaja neznámi páni – otec so synom, ktorí si náhodou vypočuli verdikt o rozdelení majetku. Prostredníctvom dvojice doslova z inej planéty tak spoznávame skutočné povahy každého člena rodiny, ktoré sú nielen výstredné a komické, ale predovšetkým trpké a zarážajúce.

RND

Len tak prišli je hra o tom, že nie všetko je v poriadku v našej spoločnosti. Divadlo nič nemôže vyriešiť, len nastaviť zrkadlo týmto javom. Zrkadlíme všetko, čo je v spoločnosti, či už pekné, alebo nie. V tejto hre sme sa zamerali predovšetkým na tie negatívne ľudské vzťahy,“ vyjadril sa pre Pulz rádio Stanislav Štepka, ktorý spolu s RND vystúpil v Ružomberku už po niekoľkýkrát.

Autorom hry je Stanislav Štepka a o dramaturgiu sa postarala Darina Abrahámová. V utorkovej hre účinkovali herci Csongor Kassai, Lenka Spišáková-Barilíková, Maruška Nedomová, Michal Kubovčík, Martin Škoda, Michaela Szöcsová, Richard Felix, Ladislav Hubáček a už spomínaný Stanislav Štepka. Premiéra sa odohrala 28. a 29. októbra 2011 v Radošinskom naivnom divadle. Predstavením v Ružomberku RND odohralo 133 reprízu svojej hry.

Foto: Miroslava SivákováPridaj komentár