Radošinské naivné divadlo zavítalo aj na Katolícku univerzitu

Študenti, vyučujúci, no i široká verejnosť mali možnosť zúčastniť sa diskusie s hercami Radošinského naivného divadla.

RUŽOMBEROK, 13. marec 2014. V priestoroch Univerzitnej knižnice KU sa konala diskusia s hercami Radošinského naivného divadla s názvom 50 rokov Radošinského naivného divadla. Hosťami boli Stanislav Štepka (riaditeľ divadla, režisér, autor a herec), Ladislav Hubáček (manažér divadla, herec, spevák a hudobník) a Maruška Nedomová (herečka, speváčka a hudobníčka).

Herci odpovedali na otázky o divadle, jeho vzniku, predstaveniach, no tiež otázky ohľadom pápeža (pozn. autora: 13. marca bol rok od zvolenia pápeža Františka).

„Mojou víziu pred päťdesiatimi rokmi bolo robiť divadlo také, ktoré bude tešiť ľudí aj nás. Aby sme mali radosť z toho, čo robíme a diváci mali rovnakú radosť z našej práce,“ povedal o začiatkoch divadla jeho zakladateľ Štepka. Tiež dodal, že práve bieda sedemdesiatych a osemdesiatych rokov, keď sa nič nedalo a nemohlo, ich naučila, ako robiť divadlo tak, ako by to malo byť a ako je tomu teraz.

Najväčšou hrdosťou sú podľa Štepkových slov ich diváci, ktorí ich neopustili ani v ťažkých rokoch a stále sú pri nich. Dôkazom toho sú aj mnohé reprízy predstavení, ako napríklad predstavenie Jááánošííík, ktorého tri verzie mali spolu už vyše 830 repríz. „Trvalo deväť rokov, kým nám schválili predstavenie Jááánošííík, ktoré som napísal v roku 1970,“ vysvetlil Štepka.

Diskusiu organizovalo Kolégium KU a moderátorom akcie bol Matúš Demko. V rovnaký deň sa konalo aj predstavenie Jááánošííík po tristo rokoch vo Veľkej dvorane KDAH.

Radošinské naivné divadlo (RND) vzniklo v roku 1963 v Radošine, kedy malo svoje prvé predstavenie. Divadlo založil dlhoročný radošinský divadelný ochotnícky herec a režisér Stanislav Štepka. Minulý rok oslávilo RND 50 rokov a od svojho vzniku uviedlo 57 celovečerných titulov. Najviac repríz malo predstavenie Jááánošííík, ktoré sa hralo 501-krát.Pridaj komentár