(RECENZIA) Neošúchaný pokoj v srdci

Folková speváčka Simona Martausová nedávno predstavila nový album Na pravom poludní a päť chlapov v kapele (2014). Predstavuje sa nám s podobne pokojne znejúcimi pesničkami, ako to bolo na prvom cédečku. Interpretka štýl nezmenila. V textoch sa inšpiruje životom, ľuďmi, láskou a skúsenosťami. Rozoberá klasické témy, spracované neošúchaným spôsobom.

Hudba je pokojná, počujeme gitary, mandolíny, ukulele, kontrabas, basu, klávesy, akordeón, trúbku, violončelo a dokonca aj bicie. Napriek týmto živým hudobným nástrojom, Simona Martausová dokáže poslucháča zaujať aj slovom. „Vylieč srdce mi, ak dlho leží na zemi, lieč mi dušu lieč, až potom ju pustím preč,“ týmito slovami púta pozornosť v pesničke Buď mi doktorom.

Názov albumu je pomenovaný podľa jednotlivých piesní. Nájdeme tam pieseň Na pravom poludní, ale aj Päť chlapov v kapele. V nej napríklad spieva o svojich hudobníkoch, no popisuje ich výnimočnosť slovami: „Maťko, čo povie vtip len v správnej chvíli“ a podobne. Toto napríklad poslucháč nepochopí a osobne túto pesničku, aj napriek jej skvelej rytmickosti, vnímam ako internú. V porovnaní s jej prvým debutovým albumom Dobrý deň, to som ja, hodnotím tento druhý ako kvalitatívne horší. Prvý bol podľa môjho názoru textovo pútavejší.

Obal albumu je klasický, ničím výrazne nezaujal, ale ani poslucháča vizuálne nevyrušuje. Na pravej strane je fotka interpretky a na ľavej údaje k albumu. Cédečko je dostupné v kamenných, ale aj internetových obchodoch. Ocenia ho milovníci pokojnej hudby.

Zuzana RojíkováPridaj komentár