Rekonštrukcia internátu Školský dom C- blok začne v máji

Vysokoškolský internát Katolíckej univerzity v Ružomberku (KU) ŠD C – blok prejde komplexnou rekonštrukciou. Vedenie sľubuje zvýšenie kvality ubytovacích služieb, dve nové poschodia i viac lôžok. 

Aktuálne ŠD C – blok poskytuje 86 lôžok. Po komplexnej renovácii, ktorá by mala byť zavŕšená v roku 2015, internát navýši ich počet na 146 lôžok. Izby budú dvojlôžkové, pričom každá bude mať vlastnú kúpeľňu a toaletu. V súčasnosti študenti C- bloku využívajú zväčša trojlôžkové izby a zdieľajú sociálne zariadenie spoločné pre celú chodbu.  Projekt ráta aj s telesne hendikepovanými študentmi. Práve pre nich vzniknú bezbariérové izby. Súčasťou vynoveného C – bloku bude aj výťah.

Podľa slov riaditeľky Ubytovacích a stravovacích zariadení KU Renáty Šramekovej práve prebiehajú verejné obstarávania. Celý projekt je dotovaný z eurofondov. „Sme závislí na financiách, ktoré dostaneme z ministerstva či z darov,“ vyjadrila sa Šrameková. „Sami nedokážeme zarobiť na takú náročnú rekonštrukciu.“ Aj projekt renovácie C – bloku vznikol spoločne s projektovou maketou knižnice, ktorej výstavba však prebehla napokon skôr.

V čase prebiehajúcej renovácie majú študenti z C – bloku možnosť ubytovať sa na inom z internátov, ktoré má KU k dispozícii. „Na Ikare máme zmluvu na 250 lôžok, kapacita tam je však 350. Momentálne je tam ubytovaných 190 našich študentov,“ povedala Šrameková. Ďalšou alternatívou je napríklad Penzión Nova, ktorý donedávna poskytoval 67 lôžok, v súčasnosti ich má k dispozícii vyše 80. Okrem nich sú študenti KU ubytovaní v ŠD Ruža, v ŠD biskupa Jána Vojtaššáka či na internáte TRIO.

Myslím, že kvalita ubytovania na tomto internáte je dostačujúca, no len čo sa zvýši kvalita ubytovania, môže to prilákať nových študentov,“ vyjadril sa jeden zo študentov ubytovaných na C – bloku, Matej.

C – blok  je súčasťou pôvodného bloku budov vybudovaných v štyridsiatom siedmom roku dvadsiateho storočia. Bol z nich vybudovaný posledný kolaudáciou začiatkom 50.rokov.

Mária Bilá

 zdroj obrázku: internetPridaj komentár