Remeslo opäť ožívá


LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ – Liptovské tradície a zvyky opäť ožili v Liptovskom remeselnom dvore. Liptovská stolica v minulosti patrila k tým najchudobnejším, preto aj výzdoba stromčeka bola skromná, no o to krajšia.

  Liptov je dnes jedným z najvýznamnejších a najrozvinutejších turistických centier na Slovensku. Ročne ho navštívia tisícky turistov nielen zo Slovenska, ale aj zo zahraničia. Nie vždy však bol Liptov rozvinutý. V minulosti patril k najchudobnejším stoliciam v Rakúsko-Uhorsku. Obyvatelia Liptova boli jednoduchý a skromný ľudia, ktorý nemali peniaze na rozhadzovanie. Preto aj výzdoba vianočného stromčeka bola skromná. Liptovský vianočný stromček by sa dal charakterizovať príslovím „V jednoduchosti je krása.“ Stromček sa zdobil jablkami, medovníkmi, sviečkami a slamenými ozdobami.

 Zdobenie perníkov nie je ľahký oriešok, čo si mohli vyskúšať aj návštevníci Liptovského remeselného dvora. Podľa slov medovníkarky  Miroslavy Staroňovej, adept na medovníkov potrebuje veľa trpezlivosti a veľa nápadov. „Medovníkom sa venujem od mala, keď sme s rodičmi zdobili perníky a postupne to prerástlo až do hôbby“ – hovorí skúsená perníkarka Miroslava, ktorá sa okrem pečenia a zdobenia perníkov venuje aj včelárstvu. Svoj med, ktorý si sama vyrobí, používa pri pečení perníkov.

  „Na dedine bol v minulosti vždy niekto učiteľ oblatkárstva, ktorý vyrábal oblátky pre väčšinu ľudí alebo pre väčšiu časť dediny“- spomína Zvolenčanka Darina Šimová, ktorá ma korene z Liptova. Inšpiráciu v oblasti pečenia oblátok získala od svojho uja z Pribyliny a výrobe sa sama venuje od roku 2001. Darina Šimová všetkým prítomným predviedla aké je zložité upiecť oblátky. Sama má vlastnú receptúru a jej oblátkam nemôžu konkurovať žiadne iné. Snaží sa aj takto udržať rodinnú tradíciu.

  Ozdoby zo slamy a kukuričných šupiek majú do dnes miesto na vianočnom stromčeku. No nie každý vie, ako sa vyrábajú. V podstate nejde o nič zložité. Ich výrobu zvládajú aj žiaci druhého stupňa. V remeselnej dielni sa vyrábali rôzne tvary, napríklad hviezdy alebo srdiečka. Každú vianočnú ozdobu, ktorú si účastníci vyrobili, si mohli zobrať domov a zavesiť na vianočný stromček. Aj takýmto spôsobom  sa pomáhajú udržať vianočné tradície z Liptova.Pridaj komentár