Roman Joch priblížil študentom politiku v USA

Katedra politológie pripravila pre zvedavcov cyklus prednášok. Hosťom pre tento týždeň bol riaditeľ Občianskeho inštitútu v Prahe Roman Joch.

Výklad s názvom Vývoj Republikánskej strany v USA sa uskutočnil v utorok 12. novembra v priestoroch Filozofickej fakulty Katolíckej univerzity v Ružomberku.

Prítomní poslucháči mali možnosť vypočuť si zaujímavosti týkajúce sa americkej politiky. Joch priblížil klady a zápory v politike Ronalda Reagana, Billa Clintona, Georga W. Busha počas ich prezidentského vládnutia. Pri súčasnej hlave amerického štátu Barackovi Obamovi uviedol ako negatívum finančný deficit v rozpočte, ktorý sa pohybuje v triliónoch amerických dolárov.

Joch uviedol niekoľko dôvodov, prečo protikandidát Baracka Obamu Mitt Romney v prezidentských voľbách v roku 2012 neuspel. Občania neverili, že im Romney rozumie, že chápe ich problémy.

,,Mitt Romney pôsobil necharizmaticky. Mal reputáciu chladného a bohatého úradníka, ktorý má kalkulačku namiesto srdca. Bol napoly robot, napoly mimozemšťan,“ poukázal na adresu Romneya Roman Joch.

Bývalý predseda Konzervatívnej strany v Českej republike prezradil aj to, že v Spojených štátoch amerických je tmavá farba pleti výhodou. Ľudia z chudobnej a strednej vrstvy zastávajú heslo: ,,Rovnosť  príležitostí.“

Joch sa domnieva, že platí jedna zásada pre voľby a to, že charizma a osobnosť vždy triumfujú nad názormi. Väčšina voličov totiž sa riadi na základe sympatií a antipatií.

Na záver prednášky Joch prezradil svoje tipy na kandidátov do prezidentských volieb v roku 2016. Favorizuje mená ako Rick Perry, Jeb Bush, Marco Rubbio, Bobby Jindal, Ted Cruz, Paul Ryan, Rick Santorum alebo Chris Christie.

Roman Joch je politik, publicista či politický komentátor. V Prahe zastáva funkciu pedagóga na Vysokej škole ekonomickej a od roku 2003 je riaditeľom Občianskeho inštitútu. V minulosti bol poradcom českého expremiéra Petra Nečasa v oblastiach ľudských a zahraničných práv. Spoluprácu Nečas ukončil v októbri 2012 po tom, čo sa na svojom blogu ostro a kriticky vyjadroval k bývalému prezidentovi Českej republiky Václavovi Klausovi.

Text: Tomáš Kotlárik

Foto: Martin BuznaPridaj komentár