Rudolf Jurolek: „Na dobrú báseň sa človek musí nachodiť a vyžiť“

IMG_0309
Spirituálny básnik Rudolf Jurolek predstavil na pôde Katolíckej univerzity v Ružomberku (KU) nielen svoju najnovšiu zbierku básní Poľné vety, ale aj nový projekt.

Vo štvrtok 21. novembra 2013 v priestoroch rektorátu KU Rudolf Jurolek prezentoval svoju tvorbu verejnosti. Zbierka básní bola vydaná vo vydavateľstve Modrý Peter rovnako ako aj zbierka Smrekový les. Autor však uviedol, že Poľné kvety sa viac podobajú zbierke Hierografia. Keďže Jurolek pochádza z oravskej dediny Breza, často sa v jeho tvorbe stáva príroda inšpiráciou. V poslednej zbierke sa však začínajú viditeľne objavovať obrazy mesta. „V poslednej dobre žijem občas v meste. Keď sa po ňom prechádzam, žijem a vidím iné veci ako v Breze,“ uviedol autor ako vysvetlenie.
Najnovšiu zbierku prišiel autor predstaviť spolu so svojim priateľom, akademickým maliarom a ilustrátorom Poľných viet, Jánom Kundličkom. Kundlička sa k spolupráci s Jurolkom dostal vďaka výstavám svojich prác, kedy na Jurolka zapôsobila jeho tvorba.
Jurolek a Kundlička tiež predstavili svoj projekt, ktorý spustili spolu s Jurajom Kuniakom. Cieľom tohto projektu je transformovať vydavateľstvo Skalná ruža na občianske združenie.
Podujatie moderovala Jana Juhásová. Spoluorganizátormi boli Katedra slovenského jazyka a literatúry Filozofickej fakulty KU a Katedra výtvarného umenia Pedagogickej fakulty KU.

Autor: Veronika BalážováPridaj komentár