Ruža sklamala, z bronzu sa tešili Česi

Minulý víkend sa v ružomberskej športovej hale Koniareň konal turnaj Stredoeurópskej ligy v basketbale žien (CEWL). Zúčastnili sa ho tímy C.S.U. Alba Iulia (Rum.), BK Kara Trutnov (ČR), Flying Foxes SVS Post Schwechat (Rak.) a domáce MBK Ružomberok.

RUŽOMBEROK – Druhý marcový víkend (12.3 a 13.3.) sa v ružomberskej Koniarni stretli štyri najlepšie družstvá CEWL. V sobotu boli na programe semifinálové zápasy, medzi ktoré organizátori naplánovali otvárací ceremoniál. Final Four 2016 otvoril primátor mesta Ružomberok Igor Čombor, prezident MBK Ružomberok a zároveň viceprimátor Michal Slašťan, podpredseda Českej basketbalovej federácie Miloš Pražák a organizátor CEWL ligy Zdenek Ringsmuth, ktorý bol zároveň hlavným komisárom turnaja. „Som poctený tým, že sa práve v takom malom meste, aké je Ružomberok, koná turnaj najlepších štyroch krajín. Dúfam, že im spoločne vytvoríme atmosféru a prostredie, aby sa tu mohli cítiť ako doma,“ povedal primátor mesta Igor Čombor.

Ružomberok v minulosti hostil podobné podujatia (2000 Final Four Euroligy, 2005 ME v basketbale chlapcov do 18 rokov). Do histórie sa tak zapíše organizácia turnaja CEWL, keďže takýto event je v meste po prvýkrát. „Čo sa týka organizácie musím poďakovať pracovníkom MBK Ružomberok za perfektne odvedenú prácu,“ zhodnotil Zdenek Ringsmuth organizátor CEWL.

Organizátori pripravili fanúšikom, ako aj širokej verejnosti internetový portál www.finalfour2016.sk, na ktorom mohli návštevníci nájsť nielen ich vlastné logo, aktuálne články, fotky, rozhovory, ale aj mapu trasy do ružomberskej haly. V ponuke boli aj tri jazykové prístupy (Anglický, Nemecký, Rumunský) a odkazy na živé televízne prenosy zo zápasov Final Four.

Na turnaj bolo stanovené jednotné vstupne, a to vo výške troch eur na jeden deň. Fanúšik pri vstupe obdŕžal bulletin s programom na víkend a lístok do žrebovania o hodnotné ceny. Hlavným partnerom súťaže bola predajňa Todos Ružomberok, ktorá ponúkala možnosť vyhrať automobil Škoda Yeti s plnou nádržou na víkend.

Po otváracom ceremoniály bol na programe domáci zápas MBK Ružomberok proti rakúskemu celku Flying Foxes. Ružu povzbudzovalo približne 1800 fanúšikov. Atmosféra v Koniarni bola fantastická. Všetko nasvedčovalo v prospech dievčat z pod Čebraťa. Napriek tomu, že pred koncom prvej štvrtiny prehrávali o 12 bodov, sa im podarilo zápas otočiť vo svoj prospech. Záver zápasu absolútne nezvládli a podľahli Rakúšankám (59:63). „Nechcem znižovať výkon hosťujúceho tímu, ale hrali sme zle. Bol to náš najhorší zápas za posledné obdobie,“ uviedol Juraj Suja, tréner MBK Ružomberok.

V nedeľu bol na programe zápas o tretie miesto medzi domácou MBK Ružomberok – Kara Trutnov a finálový zápas Alba Iulia – Flying Foxes.

Ružomberčanky začali boj o bronzovú pozíciu neisto. Počas celej prvej štvrtiny prehrávali a výsledok sa im podarilo skorigovať dve minúty pred koncom (17:16). Ani v druhej štvrtine sa nezlepšili. Nevyhnutné chyby, ktoré predvádzali bolo vidieť nielen na palubovke, ale aj v hľadisku. Divákov oproti sobotňajšiemu zápasu bolo oveľa menej, a tak sa 1100 fanúšikov len prizeralo ako sa domáce hráčky trápia. Rovnako ani v druhej polovici zápasu sa nič výrazné nezmenilo. Ruža sa snažila s výsledkom niečo urobiť, ale podarilo sa im len dotiahnuť. Napokon sa z bronzovej pozície tešili hráčky Kara Trutnov (69:80). „Opäť sa nám nevydaril vstup do zápasu. Bol to tvrdý duel, som sklamaný a rozladený. Gratulujem aj mojim babám k tomu, že hrali naplno a s nasadením do poslednej sekundy turnaja, patrí im za to veľká vďaka,“ zhodnotil Juraj Suja, tréner MBK Ružomberok.

Všetci očakávali, že zápas o prvé miesto bude medzi Slovenskom a Českom. Takéto finále by bolo rozprávkové. Predpoveď vyšla, ale v boji o tretie miesto. Z celkového triumfu sa po finálovom zápase tešil rumunský tím Alba Iulia, ktorá porazila Flying Foxes (71:55). Ruži na turnaji chýbalo šťastie. Keďže takýto turnaj organizovali po prvýkrát, chceli domácim ukázať to najlepšie. Verili vo finále a medailovú pozíciu. Nakoniec sa musia uspokojiť s posledným miestom. „Som presvedčený, že pre dievčatá to bola určite dobrá skúsenosť. Mali možnosť konfrontácie zo zahraničnými súperkami. Samozrejme, že som sklamaný, keď nepostúpili do finále, ale o tom je šport. Sú dni, kedy sa vám podarí zdolať ťažkého súpera a potom prídu dni, keď sa vám nedarí.  No, v základnej časti sme to mali veľmi dobré rozohraté a zo skupiny sme postupovali z prvého miesta. Semifinálový zápas bol do poslednej chvíle vyrovnaný. Nakoniec sme prehrali o štyri body. Bola to veľká škoda, lebo dievčatá sa snažili, no nešlo to podľa ich predstáv. Dokonca vďaka skvelým fanúšikom vládla počas zápasu skvelá atmosféra, za čo im patrí veľká vďaka,“ zhodnotil na záver turnaja prezident MBK Ružomberok a zároveň viceprimátor mesta Michal Slašťan.

Autor: Simeon Vass

Foto: www.mbkruzomberok.skPridaj komentár