Ružomberčania si pietnou slávnosťou pripomenuli oslobodenie mesta

Začiatkom apríla sa na Námestí Slobody v Ružomberku uskutočnila oslavná a pietna spomienka 71.výročia oslobodenia mesta. Zúčastnilo sa nej vedenie mesta, štátnej správy, zástupcovia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, ďalší hostia a verejnosť. Slávnosti sa zúčastnilo aj niekoľko desiatok detí z ružomberských škôl.

Pietnu spomienku si účastníci uctili s dychovou skupinou Supranka, tiež z prednesom umeleckého slova v podaní Alexandry Staňovej. Zúčastnilisa jej tiež vojaci ružomberskej posádky, ktorí položili veniec k pamätníku. Príhovor mal primátor mesta Igor Čombor, ktorý vyzdvihol úlohu vojenskej nemocnice počas druhej svetovej vojny a priblížil históriu oslobodzovania mesta Ružomberok i regiónu Liptova.

3. československá samostatná brigáda postupovala 5.apríla 1945 na Bešeňovú a po zrážkach s nemeckými hliadkami o 10. hodine dorazila na východný okraj Ružomberka. K mestu po južnom brehu Váhu spolu so sovietskymi jednotkami postupovala 4. čs.brigáda. Ešte predpoludním sa začal súbežný útok oboch brigád na Ružomberok. Nemecká obrana vzdorovala len krátko, vojaci Wehrmachtu, vedúc ústupový boj, sa stiahli na západ. Do mesta vstúpili od juhozápadu a severozápadu príslušníci oboch brigád 1. Československého armádneho zboru. Súčasne s Ružomberkom boli oslobodené dve desiatky obcí dolného Liptova. (Monografia mesta Ružomberok 2009)

Autor: Martin Šichta
Foto: autorPridaj komentár