Ružomberok ožíva

concordiaVäčšina ľudí hovorí, že v Ružomberku zdochol pes. Nič sa tu nedeje a nie je kde zájsť a trošku sa vyžiť. Kritické sú hlavne víkendy. Ulice sú prázdne a mesto pôsobí dojmom, že je v morovej karanténe. V lete je to oveľa lepšie, ale jar a jeseň sú dosť hluché obdobia.

Lenže v posledných týždňoch badať akúsi zmenu. Počas sobôt začína mesto ožívať vďaka športu. Je to celkom rarita, že také malé mesto ako je Ružomberok má dva kluby na vrcholovej úrovni – futbalový a basketbalový. Mesto je s nimi spájané už dlhé roky a v poslednej dobe znovu rastie ich popularita aj medzi domácim obyvateľstvom. Do širšieho povedomia sa dostáva fanklub Concordia 1906, ktorý je na každom futbalovom aj basketbalovom zápase poriadne počuť. Dokonca aj na zápasoch mimo Ružomberka. Concordia je čoraz populárnejšia a väčšia. Hlásia sa k nej zapálení dospelí, ale aj množstvo mladých. Dokonca sa o nej vie aj mimo Liptova. Je to fanklub známy svojou oddanosťou mestu a najmä solídnym vystupovaním. Jeho oranžové vlajky a dresy spolu s mohutným povzbudzovaním oživujú metropolu dolného Liptova každú sobotu a niekedy aj cez týždeň.

Aj napriek tomu, že ružomberskí futbalisti nepodávajú žiadne barcelonské výkony, na štadióne pod Čebraťom sa schádza pomerne slušná divácka kulisa. Niekedy aj cez dvetisíc ľudí. To je každý pätnásty Ružomberčan. Vážia si to aj hráči. Otvorene hovoria, že Concordia je ich dvanástym hráčom. V domácich zápasoch sa jej vždy snažia zavďačiť a aj preto odtiaľto máloktorý tím odchádza s hlavou hore.

Na basketbale je to podobne. Práve prebieha finálna séria ženskej ligy, kde legendárny MBK Ružomberok bojuje s ďalšou legendou Good Angels Košice o titul. Každý počítal s tým, že Ruža vo finále bude. Ale to je všetko. Nikto nepočíta s tým, že Košice porazí. Túto sobotu sa však stalo niečo výnimočné. Ružomberský fanklub dokázal v športovej hale Koniareň vytvoriť neopísateľnú atmosféru a úplne ohromiť suverénne Košice. Predviedol svoj silný patriotizmus, na ktorom si zakladá a dokázal za sebou strhnúť všetkých divákov, ktorí boli na odvetnom finálovom zápase. Oranžový fanklub oživil mesto. Dokonca oživil aj starú slávu ružomberského basketbalu a domáce hráčky vyburcoval k famóznemu výkonu.  Zdolali Košice nečakane vysokým rozdielom a ukázali, že klub má na to, aby po desiatich rokoch opäť zaujal prvé miesto.

Ružomberok teda ožíva. Ružový vrch začína kvitnúť. Aspoň v oblasti športu. A to je veľmi významná oblasť. Ružomberčania dokazujú, že sa baviť vedia. Že víkend dokážu prežiť aj aktívne, nie len nadávaním na zhasnuté mesto. Stačí k tomu troška lokálpatriotizmu a odvahy. Lebo Ružomberčania sa často hanbia čo i len zatlieskať. A nielen na futbale. No našlo sa pár takých, čo sa svoju hrdosť neboja ukázať. Je len otázkou času, kedy strhnú so sebou mnoho ďalších, v ktorých tiež zahorí vášeň a hrdosť na svoje mesto. Ukáže sa to potom aj inde, nie len v športe. Veď každý Ružomberčan má byť na čo hrdý. Hoci aj na fabriku. Aj tá je ružomberská!

foto: http://www.concordia1906.sk/wp-content/uploads/2013/01/concordia_vlajka.jpgPridaj komentár