Ružomberok zaplnili dokumentárne filmy

Medzinárodný festival dokumentárnych filmov pod názvom Jeden svet zavítal v dňoch od 10. do 13. marca aj do Ružomberka. Filmy sa premietali v Aule Jána Pavla II. na KU a v čajovni Aquila.

Hlavnou myšlienkou tohtoročného festivalu bolo motto: Meníme svet. Cieľom bolo poukázať na to, ako ľudia bojujú za lepší život na zemi, vo svojej krajine či kraji. „Všetky dokumenty podujatia majú silné posolstvá. Filmy v televíziách sú väčšinou o „zlých“ veciach, nešťastiach, veľkých problémoch krajín, ktoré v našom politicky korektnom slovníku označujeme ako menej rozvinuté. Občas sa však objaví aj film s pozitívnym príkladom. Ten v tej záplave negatívnych až tragických príbehov divákov zaujme,“ povedal organizátor akcie Pavol Hurbánek. Zároveň dodáva, že tituly s kladným posolstvom by malo pozerať čo najviac ľudí.

Podujatie zorganizovala nezisková organizácia Stopka s občianskym združením Človek v ohrození, UPaC a Katedrou geografie Pedagogickej fakulty Katolíckej univerzity. „Filmy sme vyberali tak, aby boli z rôznych častí sveta s rozličnými témami. Následne sme ich zoskupili do 4 filmových večerov.“ Tituly jedného večera spájala spoločná „tematická niť“. Tento 14. ročník festivalu sa od predchádzajúcich líšil najmä tým, že ho obohatila putovná výstava fotografií.

Účastníci festivalu mali možnosť hlasovať za najlepší film. Najviac hlasov získali snímky Na sever od slnka (o tom, že je lepšie zažať sviecu, ako nadávať na tmu), Statočné srdcia (o krehkosti demokracie) či Zachovať si tvár (o sile ľudí žiť ďalej aj po tragédiách, ktoré sa im stali). „Festival sa mi veľmi páčil hlavne kvôli tomu, že ponúkal možnosť pozrieť si hodnotné dokumentárne filmy. Tie sa v televíziách neobjavujú veľmi často,“ zhodnotila účastníčka Jana.

Projekcia filmov v rámci festivalu Jeden svet pokračuje v mnohých regiónoch Slovenska. Sprievodnou aktivitou sa stala možnosť premietať vybrané filmy z archívu festivalu aj doma či pre širšiu verejnosť v školách, práci a podobne.Pridaj komentár