Ružomberským umelcom svitá na lepšie časy

Ružomberská radnica pre umelcov chystá nové výstavné priestory. Synagóga dostala zelenú aj vďaka svojej polohe, prístupnosti a výborným akustickým vlastnostiam. Galéria, ktorá bude spĺňať všetky očakávané funkcie si na svoj zrod však zrejme ešte nejaký čas počká. 

Miestom, kde by sa malo v blízkej budúcnosti umenie koncentrovať v čo najväčšej možnej miere by sa mala stať židovská synagóga v blízosti centra mesta. Radnica však pôvodne uvažovala aj o iných priestoroch. „V súvislosti s myšlienkou zriadenia galérie v Ružomberku sa za týmto účelom vytypovalo viacero objektov. Postupne sme ich prechádzali spoločne s umeleckou verejnosťou a vyhodnocovali, ktoré z nich by boli na tento účel optimálne. Boli to napríklad objekt na Bystrickej ceste, budova tržnice či Rakovského palác,“ prezradil okolnosti výberu primátor mesta Ján Pavlík. Zároveň dodal, že budova synagógy by sa mala stať akýmsi multikultúrnym priestorom. Mala by totiž slúžiť nielen umelcom – výtvarníkom ako výstavná sieň, ale napríklad aj hercom, ktorí sa v jej priestoroch budú môcť predstaviť prostredníctvom rôznych komorných vystúpení.

Na galériu to nestačí

 „Priestor, ktorý vznikne môže slúžiť aj ako výstavný, ale je nepostačujúci z pohľadu významu galérie, aj z pohľadu umelcov. Kým sa nevytvorí iný priestor ako stále sídlo galérie umenia s archívnym priestorom, s priestormi na tvorbu a podobne, tak sa synagóga bude dať využívať na jednotlivé výstavy. Nie však ako stála expozícia,“ ozrejmil nedostatky priestorov primátor. Podľa jeho slov si dolnoliptovská metropola a aj samotní umelci zaslúžia oveľa viac. „Aj v súčasnosti rokujeme o ďalších priestoroch, pretože sa domnievam, z pohľadu mesta Ružomberok, ale najmä z pohľadu množstva výtvarných umelcov, ktorí pôsobili a pôsobia v Ružomberku, ale aj z celoslovenského pohľadu, že mesto Ružomberok si zaslúži hrdiť sa tým, že má mestskú galériu, kde budú zastúpení práve umelci, ktorí sú s Ružomberkom spojení,“ vysvetlil svoje stanovisko.

Synagóga v prenájme

Keďže synagóga nie je majetkom mesta, ale má ju len v prenájme, radnica sa musela zaoberať aj touto otázkou. „Po mojej dohode s predsedom Zväzu židovských náboženských obcí SR Igorom Rintelom, je zatiaľ podpísaná nájomná zmluva na 54 rokov. Ale dohodli sme sa na ďalšom rokovaní o možnom odkúpení synagógy,“ predstavil nám plány do budúcnosti Pavlík. „Zatiaľ jedinou podmienkou je, že mesto bude investovať do budovy a tá bude slúžiť na kultúrno-spoločenské účely,“ dodal. Spomenul tiež, že mesto už sa už v minulosti zaoberalo otázkou vytvorenia galérie a súčasne na tento účel vyčlenilo peniaze zo svojho rozpočtu. Investícia do rekonštrukcie objektu by sa mala vyšplhať do výšky viac ako milión eur a jej ukončenie je naplánované na rok 2014.

 Foto: geocaching.skPridaj komentár