S nikým nechodím a nie som cvok

Kniha s pútavým titulom aj obálkou. Na Slovensko sa dostala v roku 2003 z Oregonu, od amerického pastora Josha Harrisa. Rozoberá v nej témy, ktoré sú blízke všetkým mladým. Heslo je jednoduché: vzťahy. Mohlo by sa zdať, že je určená iba pre tých, ktorí sú stále „single“, ale nie je to pravda. Patrí do ruky jednoducho každému srdcu, pátrajúcemu vo svojom malom svete po láske.

Publikácia je rozdelená do štyroch hlavných kapitol s jednotlivými podkapitolami. Napr. Ako sa nenechať okradnúť netrpezlivosťou o dar slobody. Alebo či, a ako, môžu byť muž so ženou iba priateľmi. Autor sa dotýka sa aj otázky manželstva v podkapitole: Princípy, ktoré ťa povedú od priateľstva k manželstvu. Text je popretkávaný súvisiacimi príbehmi, takže sa netreba obávať monotónneho čítania. Harris taktiež využíva citáty z biblie, ktorými podkladá svoje myšlienky na danú tému v kresťanskom duchu.

Hlavná línia knihy sa točí okolo priorít, ktoré udávajú tón častému konaniu ľudí vo vzťahoch. „Ver tomu, alebo nie, ale keď nie sme spokojní so svojou slobodou, je viac než pravdepodobné, že sa budeme musieť vyrovnávať s nespokojnosťou i v manželstve. Ak svoje šťastie upneme na niečo v budúcnosti, nikdy sa toho nedočkáme. Budeme neustále čakať na zajtrajšok.“

Ak si myslíte, že o vzťahoch a chodení viete dosť, tento 172 stranový americký bestseller vás presvedčí o opaku. Ja som ju dychtivo prečítala už dvakrát a s radosťou sa do nej pustím aj po tretí. Je nabitá množstvom kľúčových informácií a odporúčaní pre mužov aj ženy, ako receptár pre šťastný život, keďže vzťahy sú v živote základná ingrediencia. Potvrdzuje to aj jeden z mnohých čitateľov: „Harrisovi sa podarilo zachytiť „staré pravdy“ spôsobom prístupným dnešnej mladej generácii. Píše vtipne, trefne a pritom jednoznačne a s veľkou múdrosťou. U tejto knižky ma mrzí jen jedno: že tu nebola skôr.“

Od čítania niekoho môže odradiť český preklad, ale to pokladám iba za malú chybičku krásy. S nikým nechodím a nie som cvok, by som odporučila aj ako vhodný dar k narodeninám pre priateľov, či známych, keďže sa dá zohnať v kníhkupectvách za rozumnú cenu, cca 10 eur.

Foto: InternetPridaj komentár