Sanigove fotografie ohlasujú Božiu slávu

Vernisáž výstavy Príroda ohlasuje Božiu slávu sa uskutočnila v utorok 15.marca o 15:30 hod, na Červenom námestí Jozefa kardinála Tomka v Univerzitnej knižnici Katolíckej univerzity v Ružomberku.

Výstava prezentuje výber farebných fotografií z prírody. Fotografie približujú prírodu k človeku alebo inak povedané, Boha k človeku v podobe prírody. Autorom výstavy je vedec a spisovateľ, Miroslav Saniga (52).

„Pre mňa je príroda Boh, ktorá ho svojou existenciou ospevuje. Ľudia tvrdia, že Boha nikto nikdy nevidel, tak ja ho vidím vo všetkom. V rastline, vo vrabcovi, vo vlkovi, v peknej modrej oblohe, v súhvezdí Orionu. Príroda spieva o tejto Božej sláve a je to napísané aj vo Svätom Písme,“ zdôraznil autor.

Autor sa snaží otvoriť ľuďom najmä duchovné oči. Fotografiu vidí síce bez duše, ale Boh prírodu oživil vôňami, zvukmi, ktoré pre neho predstavujú dušu. „Ak to prehliadame, nezaslúžime si niekedy vidieť,“ tvrdí autor. Cieľom jeho tvorby je motivovať ľudí chodiť do prírody, aby v každej jej zložke našli Stvoriteľa a zhovárali sa s ním, pretože ako sám tvrdí Stvoriteľ je tam prítomný.

Impulz na zriadenie výstavy prišiel zo strany Univerzitnej knižnice. „V poslednej dobe sa snažíme trochu intenzívnejšie zviditeľňovať prácu nielen našich pedagógov, ale aj študentov,“ vyjadrila sa Katarína Matúšková, vedúca Univerzitnej knižnice. Ďalej dodala: „Knižnica má vo fonde množstvo Sanigových kníh. Keďže marec je mesiacom knihy a autor je publicista, v jeho osobe sa snúbi vedecká práca s popularizačnou činnosťou, téma mnohorakej prírody prišla vhodná.“ Výstava má aj náučný charakter, tým že do knižnice prichádzajú exkurzie z vonku zo základných a stredných škôl.

Počas vernisáže zazneli aj spomienky autora k vzniku jednotlivých fotografií. „Keď som fotil tú pavučinu, ležal som v blate. Išlo okolo auto, ktoré zastalo. Posádka si myslela, že som odpadol, alebo že ma zranil medveď. Keď som ich zavolal k objektu, mávli rukou a odišli preč,“ spomína Saniga. „Ľudia potrebujú vidieť rukolapné obrázky, ale nech sa pozerajú na svet cez dušu a nech tam Stvoriteľa hľadajú. Každému fotografovi sa s fotkou spája nejaký zážitok či udalosť,“ dodáva autor. Jeho fotografie sú nabité Stvoriteľom. Podľa neho je fotograf vtedy šťastný, ak jeho fotky niekoho oslovia. A presne o to sa Saniga snaží. Najviac ho robí šťastným, ak môže svojou tvorbou nasmerovať človeka k Stvoriteľovi.

Autorove sprievodné texty k fotografiám počas vernisáže hudobne doprevádzal hrou na fujare a píšťale jeho dlhoročný priateľ, Florián Šavrtka, bača z Liptovských Revúc. Skladby oživil aj spevom. „Sú to tradičné valašské piesne zdedené po otcovi a po starom otcovi,“ dodal Šavrtka, ktorého pozval samotný autor.

Akcia mala pozitívny ohlas. „Výstava a aj samotné rozprávanie autora bolo veľmi zaujímavé, lebo za každou fotografiou je nejaký príbeh a cítiť, že on s tou prírodou žije. Akcia sa mi páčila, pretože k prírode mám pozitívny vzťah a rada chodím do prírody,“ vyjadrila sa účastníčka výstavy z Katedry informatiky Pedagogickej fakulty Katolíckej univerzity.

Návštevníci jeho tvorbu budú môcť vidieť na Červenom námestí na prvom poschodí Univerzitnej knižnice od utorka 15. marca do pondelka 11. apríla.

Miroslav Saniga sa narodil v roku 1964 v Ružomberku. Vyštudoval Lesnícku fakultu Technickej univerzity vo Zvolene. V súčasnosti pracuje ako samostatný vedecký pracovník Ústavu ekológie lesa SAV vo Zvolene. Ako vedec je zameraný na ekológiu a etológiu vtákov, biodiverzitu a ochranu terestrických ekosystémov. Medzi jeho posledné publikácie patrí kniha Čerenie duše, ktoré vydal v roku 2016 Spolok svätého Vojtecha. Kniha obsahuje úvahy zo života, hlboké myšlienky súvisiace s prírodou, ktorými sa autor snaží čitateľa priblížiť k Stvoriteľovi.

Viac informácií o autorovi môžete nájsť na webovej stránke http://www.saniga.sk



Pridaj komentár