Sig Gissler porozprával o Pulitzerových cenách

Dňa 02.10.2013 sme na Katolíckej univerzite v Ružomberku privítali administrátora Pulitzerových cien Siga Gisslera z USA. Prednáška bola tlmočená do slovenského jazyka a vstup bol voľný nielen pre študentov, ale aj verejnosť.

Prednáška o Pulitzerových cenách priamo od ich administrátora Siga Gisslera prebehla o 16:00 v Aule Jána Pavla II. Zúčastnili sa študenti žurnalistiky, histórie a cudzích jazykov.

Profesor Sig Gissler chcel touto prednáškou inšpirovať žurnalistov. Hovoril o cenách za žurnalistiku, ktorá je ohrozená, o tlači, ktorá bola v 20 storočí postihnutá zlými praktikami. ,,Je príjemný pocit dostať Oscara ale Pulitzerova cena je lepšia“ povedal Sig Gissler. Pulitzerova cena je prestížne americké žurnalistické a umelecké ocenenie, ktoré pomohlo pozdvihnúť žurnalistiku. Dnes by bol Joseph Pulitzer hrdý na administrátora týchto cien Siga Gisslera.

Vtedy to bola prvá cena za žurnalistiku, dnes sa odovzdávajú Pulitzerove ceny aj za knihy, drámu, či hudbu. Cena za beletriu je udeľovaná americkým autorom a ocenené dielo by sa malo zaoberať životom v USA. V roku 1917 sa začali odovzdávať prvé Pulitzerové ceny. Dnes sa odovzdávajú v Apríli a tých cien je 21. Zakladateľom tohto ocenenia bol americký novinár maďarského pôvodu Joseph Pulitzer, ktorý otváral na Columbijskej univerzite prvé štúdium žurnalistiky. Na koniec svojej kariéry založil Pulitzerovu cenu s fondom dva milióny dolárov.

Mladým žurnalistom profesor ponúkol pár tipov, ako byť víťazom v ich odbore. ,,Príbehy máte pred sebou, len na Vás čakajú, trochu šťastia, kvalitné písanie a pravdivé informácie, nič viac netreba. Treba byť zvedavý a neustále sa pýtať“ povedal .

Viac informácii na stránke http://www.pulitzer.org/

Autor: Michaela BelkoťákováPridaj komentár